Czym jest zabieg labioplastyki i kto może się na niego zdecydować?

Zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej nie zawsze wiążą się jedynie z kwestią estetyki. Mają one znaczenie również dla poczucia komfortu na co dzień, oceny własnego ciała, a co za tym idzie – lepszego samopoczucia. Dzisiaj opowiemy wam o zabiegu, który łączy wszystkie te cechy. A mowa o labioplastyce.

Co kryje się pod pojęciem labioplastyka?

Labioplastyka to zabieg chirurgiczny, którego celem jest zmniejszenie oraz korekcję warg sromowych, najczęściej mniejszych. Pacjentki decydują się na labioplastykę z wielu powodów: chcąc poprawić wygląd warg sromowych, ale też zniwelować poczucie dyskomfortu.

Sam zabieg można wykonać metodą laserowej korekty, skalpela chirurgicznego i diatermy, a w wielu przypadkach znakomicie sprawdzają się fale radiowe. A to dlatego, że zabieg może być wówczas wykonany bardzo precyzyjnie. Oczywiście dobór metody jest omawiany z pacjentką i najlepiej jest zdać się na wiedzę i doświadczenie specjalisty.

Co sprawia, że wargi sromowe mogą się deformować?

Warto zaznaczyć, że czasem wargi sromowe zostają uformowane przez naturę w sposób, który powoduje u kobiety dyskomfort (fizyczny i psychiczny), a czasem nawet ból, na przykład w czasie stosunku. Jednak wargi sromowe mogą również ulegać deformacjom lub powiększaniu się z różnych powodów: poprzez noszenie bardzo obcisłej bielizny lub spodni, częste infekcje okolic intymnych, poród drogą naturalną, utratę kolagenu, gwałtowne chudnięcie, androgeny, choroby układu limfatycznego, a nawet aktywność seksualną.

Kto może zdecydować się na labioplastykę?

To zabieg polecany kobietom w różnym wieku, również nastolatkom od 16 roku życia, które na co dzień zmagają się ze zniekształconymi, przerośniętymi wargami sromowymi. Choć problem wydaje się błahy, w rzeczywistości tak ukształtowane wargi sromowe mogą prowadzić do częstych infekcji intymnych, przebarwień, ale też do dużego dyskomfortu (na przykład poprzez obcieranie) w trakcie stosunku seksualnego, uprawiania sportu, jazdy na rowerze i innych, codziennych czynności. W takiej sytuacji warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże podjąć decyzję o wykonaniu zabiegu.

Zobacz również:  Zmiana fryzury lub koloru? dowiedz się jak zrobić sombre

Jak wygląda zabieg labioplastyki?

Sam zabieg trwa od 30 do maksymalnie 120 minut. Pacjentka musi jednak zarezerwować kilka godzin na pobyt w klinice, uwzględniając także obserwację po labioplastyce.

Zabieg przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu miejscowym (choć można uzgodnić także znieczulenie ogólne), dzięki czemu nie należy obawiać się bólu. Labioplastykę wykonuje się tylko raz, nie trzeba jej poprawiać, a pacjentka tego samego dnia może wyjść do domu. Rekonwalescencja zajmuje standardowo około tygodnia, a pełne wygojenie następuje po około sześciu tygodniach.

Jak przygotować się do labioplastyki?

Wszystko zaczyna się oczywiście od konsultacji z lekarzem. Podczas rozmowy pacjentka ma szansę opowiedzieć, dlaczego chciałaby zdecydować się na zabieg, a specjalista opowie dokładnie o dostępnych metodach i przebiegu całej operacji, a następnie zakwalifikuje osobę do zabiegu. Niezbędne będzie wykonanie zleconych badań, trzeba będzie również odstawić leki, na przykład te, które wpływają na krzepliwość krwi.

Oczywiście istnieją pewne przeciwwskazania do zabiegu, jak chociażby infekcje intymne, ciąża, schorzenia wątroby i nerek, epilepsja, bardzo złe wyniki badań itp. Te kwestie zostaną jednak omówione w trakcie rozmowy z lekarzem.

Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednią klinikę, w której pracują specjaliści. Gabinet zabiegowy powinien być certyfikowany, a lekarze posiadać odpowiednie, kierunkowe wykształcenie. Świetnym przykładem są gabinety Estei.pl – jeden z nich znajdziecie w Katowicach, przy ulicy Stawowej 10.

[Total: 5 Average: 5]