Farby do włosów bez amoniaku

wybór farby do włosów bez amoniaku

Większość kobiet przynajmniej raz w życiu spróbowała farbowania włosów. Na rynku coraz bardziej popularne są farby do włosów bez amoniaku, co na pierwszy rzut oka wydaje się pozytywne. Czy na pewno? Sprawdzamy najważniejsze fakty!

Farby do włosów bez amoniaku – czy mogą być skuteczne?

Amoniak powoduje rozchylenie łusek włosa, co umożliwia wniknięcie pigmentu do wnętrza włosa i trwałe związanie się farby ze strukturą włosa. Skuteczność takich farb jest bardzo wysoka, bo sama penetracja amoniaku jest głęboka. Dlatego z pewnością farby z amoniakiem będą trwałe i pozwolą na całościowe pokrycie siwych włosów.

Amoniak jest substancją lotną i dokładnie z tego powodu w trakcie farbowania czujemy jego nieprzyjemny, duszący zapach. Może także wywoływać podrażnienia skóry, a przez głębokie rozchylenie włosa – także niszczyć jego strukturę.

Farby do włosów bez amoniaku – czy niszczą włosy?

Każde farbowanie może, ale nie musi niszczyć włosów. Wiele zależy do rodzaju farby, stanu włosów, czy zabiegów pielęgnacyjnych, które wykonamy lub nie, zaraz po koloryzacji. Słabe, wysuszone włosy warto najpierw zregenerować i to nie przez dzień lub dwa, a raczej przez 2-3 tygodnie.

Farby do włosów bez amoniaku mogą bardziej niszczyć włosy u osób, które mają problemy z ich kondycją. Osoby o włosach zdrowych i silnych prawdopodobnie nie zauważą różnicy. Farby z amoniakiem przez specyfikę swojego działania, nie muszą niszczyć włosów, natomiast zniszczenia mogą się pojawić w przypadku farb bez udziału amoniaku.

Nie jest to proste wyrzucenie amoniaku z farby. Trzeba go zastąpić innymi substancjami, a te często bywają bardziej szkodliwe dla włosów, niż sam amoniak. Głównym zamiennikiem amoniaku w farbach jest MEA, czyli monoetyloamina. W przeciwieństwie do amoniaku nie jest to substancja lotna, a więc nie powoduje duszącego niemal zapachu. Z drugiej strony, MEA należy dokładnie wypłukać z głowy. Mówi się o przynajmniej podwójnym umyciu głowy po farbowaniu. Jeżeli jednak choćby niewielkie ilości MEA pozostaną na powierzchni włosów – będą się tam utrzymywać przez około 20 kolejnych dni. W tym czasie MEA będzie ciągle rozpulchniać powierzchnię włosa, a więc niszczyć jego strukturę. Poza tym MEA może zaburzać aktywność gruczołów łojowych, a to będzie powodować wypadanie włosów.

Te aspekty powodują, że wybór pomiędzy farbami może być ciężki. Na pewno farby ze składnikami innymi amoniak będą wymagały większej uwagi, zatem być może farby z amoniakiem nie będą dla nas aż tak szkodliwe, szczególnie jeśli do tej pory właśnie takich używałyśmy.

Farby do włosów naturalne – czy takie istnieją?

Większość drogeryjnych farb do włosów to produkty naprawdę dalekie od ideału. Bardzo dużo znajdziemy w nich parabenów, których działanie jest potencjalnie alergizujące, a z pewnością drażniące. W ciemnych farbach znajdziemy także PPD, czyli parafenylenodiaminę. Jest to barwnik czarnego koloru, który, mimo że jest mocno podejrzany o działanie rakotwórcze i uczulające – nadal jest używany, ponieważ nie znaleziono dla niego zamiennika.

Coraz rzadziej, aczkolwiek nadal się to zdarza, w farbach do włosów spotkać można rezorcynę – jest to silny alergen, który może powodować także podrażnienia, ale używany jest do uzyskania odpowiedniego nasycenia koloru.

Naturalne farby do włosów są jednak coraz częstsze. Tak przez Internet, jak w drogeriach znajdziemy kilka marek, które proponują konsumentom farby z naturalnymi, roślinnymi składnikami. Są to m.in.:

  • Henny – główny składnik farb naturalnych. Ich głównym zadaniem jest ochrona włosa przed promieniowaniem i nadanie im gęstości oraz blasku.
  • Indygo – naturalny barwnik roślinny najczęściej stosowany w farbach, które mają nadać włosom chłodne odcienie.
  • Kawa – dla pogłębienia intensywności ciemnego koloru.
  • Algi brunatne – takze odżywiają i nadają włosom blasku.
  • Łupina orzecha włoskiego – nadaje włosom ciemnego koloru i wzmacnia wewnętrzną strukturę włosa.

Faktycznie, naturalne farby do włosów mogą dawać krótszą trwałość koloru i wymagać będą nawet dwugodzinnego farbowania. Są to jednak produkty zupełnie naturalne, więc nie musimy się obawiać o kondycję włosów, a jedynie uzbroić w cierpliwość przy samym procesie farbowania.

Farby do włosów bez amoniaku są coraz bardziej powszechne nawet wśród drogeryjnych farb. Ich skuteczność i szkodliwość może być podobna do farb, które amoniak zawierają, jednak na pewno będę one łagodniejsze dla naszego węchu. Również stan włosa powinien determinować wybór takiej czy innej farby, dlatego warto poświecić chwilę czasu na sprawdzenie różnic.