Kiedy można współżyć po kolposkopii?

Choroby czy nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu rozrodczego to problem, który dotyka coraz więcej kobiet. Co ważne, zaburzenia te dotyczą nie tylko kobiet w wieku rozrodczym, ale też dziewcząt w okresie dojrzewania lub kobiet w okresie premenopauzy czy menopauzy.

Ogromnie ważna jest zatem profilaktyka i odpowiednia diagnostyka zaburzeń hormonalnych, szybka reakcja, a także regularne badania szyjki macicy. Niestety, popularna cytologia, choć bardzo ważna w diagnostyce chorób szyjki macicy, nie zawsze jest wystarczającym i kompleksowym badaniem, pozwalającym na ocenę naszego stanu zdrowia. W celu jeszcze precyzyjniejszej diagnostyki kanału rodnego kobiety stosuje się badanie kolposkopowe, czyli nieskomplikowane badanie ginekologiczne, które poddaje obserwacji powierzchnię szyjki macicy, dolną część jej kanału, pochwę oraz srom. Wiele kobiet zadaje sobie pytanie – kiedy można współżyć po kolposkopii?

  • Kolposkopia Wrocław – badanie w obrębie szyjki macicy 
  • Dlaczego warto wykonać badanie powierzchni szyjki macicy? 
  • Kiedy można współżyć po kolposkopii?

Kolposkopia Wrocław – badanie w obrębie szyjki macicy

Kolposkopia jest bardzo ważnym badaniem, służącym ocenie dolnego odcinka dróg rodnych. Jest to nieinwazyjne i bezbolesne dla pacjentki badanie kanału szyjki macicy, które trwa zaledwie kilkanaście minut, a ponadto można je bezpiecznie wykonać w ciąży. Przeprowadzane jest za pomocą specjalnego urządzenia, jakim jest kolposkop, pozwalający na ocena dolnego odcinka dróg rodnych kobiety w dużym, nawet 50-krotnym powiększeniu. Badanie to służy przede wszystkim dalszej diagnostyce stanu zdrowia pacjentki po wykonanej wcześniej cytologii. Co ważne, jeśli w trakcie badania ginekolog zauważy niepokojące zmiany, od razu ma możliwość pobrania wycinka tkanki do badania histopatologicznego (w znieczuleniu miejscowym), a to z kolei pozwala na natychmiastową reakcję, dalsza diagnostykę i odpowiednio wcześnie wdrożone leczenie. Femimea ginekolog Wrocław to sprawdzone miejsce, w którym bezpiecznie możemy wykonać to badanie i skorzystać z profesjonalnej konsultacji ginekologicznej w celu omówienia wyników. Kolposkopia Wrocław to usługa, z której warto skorzystać, by zadbać o swoje zdrowie.

Zobacz również:  Jak zrobić lodzika — idealny seks oralny

Dlaczego warto wykonać badanie powierzchni szyjki macicy?

Badanie kolposkopowe lekarz wykonuje zwykle jako kolejny etap diagnostyczny po uzyskaniu nieprawidłowego wyniku cytologicznego. Warto jednak, aby każda kobieta raz w roku skorzystała z tego precyzyjnego badania, co pozwala na dokładniejszą ocenę zmian w obrębie szyjki macicy. Ponadto kolposkopia jest niezastąpiona w diagnostyce infekcji, a najczęstszym wskazaniem do jej wykonania pozostaje HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Badanie wykonuje się również w przypadku występowania bólu w trakcie współżycia lub krwawienia tuż po nim, problemów hormonalnych oraz diagnostyki nawracających infekcji dróg rodnych, a także podejrzenia zmian przednowotworowych w obrębie sromu oraz pochwy. Kolejnym wskazaniem do kolposkopii są widoczne gołym okiem zmiany znajdujące się na sromie czy w pochwie, takie jak nadżerki, polipy, czy uporczywe i niegojące się otarcia. Badanie kolposkopowe warto jest wykonać po porodzie, a także wtedy, kiedy pacjentka skarży się z na częste plamienia i nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych. 

Kiedy można współżyć po kolposkopii? 

Pacjentki często zastanawiają się, czy przed i po badaniu można współżyć. Ze względu na charakter badania zaleca się wstrzemięźliwość od współżycia najlepiej na 48 godzin przed badaniem, ponieważ może ono zaburzyć otrzymany wynik. Bardzo ważne jest, aby w tym czasie zaprzestać również przyjmowania leków dopochwowych. Jeśli natomiast chodzi o współżycie po badaniu – nie ma przeciwwskazań do powrotu do normalnej aktywności, również do współżycia, chyba że w czasie badania pobrany został wycinek do diagnostyki histopatologicznej – wtedy współżycie odradzane jest do 7 dni po badaniu. 

[Total: 1 Average: 5]