Leczenie uzależnień – co musisz o nim wiedzieć?

Uzależnienia to często występujący problem we współczesnym społeczeństwie. Alkoholizm, narkomania, lekomania – to tylko niektóre przykłady uzależnień, w jakie popadamy. Uzależnienie wpływa negatywnie zarówno na naszą kondycję psychiczną, jak i kondycję fizyczną.

Z pewnością warto wybrać leczenie uzależnień – tylko profesjonalna pomoc może sprawić, że wyzwolimy się z błędnego koła uzależnienia. Terapia uzależnień naprawdę działa, co potwierdziły liczne historie osób, którym udało się przezwyciężyć alkoholizm czy narkomanię.

Leczenie uzależnień Poznań

Leczenie uzależnień Poznań to szansa na to, by wyjść ze swojego uzależnienia. W mieście tym znaleźć możesz różne ośrodki leczenia uzależnień. Serwis Pewna Terapia pomoże Ci znaleźć ośrodek, którego szukasz. Chcesz wyleczyć się z alkoholizmu, narkomanii czy lekomanii? Pewna Terapia to adres, który pomoże Ci przezwyciężyć Twoje uzależnienie. Na terenie Poznania i Wielkopolski znaleźć można wiele profesjonalnych, godnych polecenia ośrodków.

Na czym polega terapia uzależnień? Przekonajmy się.

Terapia uzależnień – jak przebiega?

Terapia uzależnień ma na celu wyzwolenie danego człowieka od przedmiotu jego uzależnienia: alkoholu, narkotyków, leków itp. Pacjent ma przestać zażywać określoną substancję i tym samym odzyskać większe pole wolności w życiu. Celem terapii jest nauczenie pacjenta prawidłowego funkcjonowania: człowiek taki ma umieć nawiązywać satysfakcjonujące relacje społeczne oraz ma spełniać się w pracy. Ośrodki terapii uzależnień to miejsca, które mają przywrócić pacjenta na łono społeczeństwa.

W przypadku leczenia uzależnień od alkoholu lub substancji psychoaktywnych w pierwszej kolejności przeprowadzany jest detoks.

Zobacz również:  Usunięcie polipa szyjki macicy i inne zabiegi ginekologiczne wykonywane ambulatoryjnie

Terapia uzależnień opiera się na psychoterapii. Czasem łączona jest ona z podawaniem środków farmakologicznych (np. antydepresantów) – lecz nie zawsze.

Na terapii pacjent uczy się tego, jak wdrażać w życie nowe zachowania i postawy, które będą korzystne dla jego zdrowia i dla ogólnego funkcjonowania jego oraz otoczenia. Jeśli chodzi o psychoterapię, wyróżnia się dwie jej formy: indywidualną oraz grupową. Obie one odgrywają ważną rolę w leczeniu uzależnień. Ważną kwestią jest także psychoedukacja – pacjent musi się jak najwięcej nauczyć o swym uzależnieniu i o tym, jak prawidłowo dbać o swoją psychiczną kondycję. W terapii uzależnień ważny jest również trening umiejętności, np. umiejętności społecznych, interpersonalnych. Niekiedy, co ciekawe, w leczeniu uzależnień wykorzystuje się też hipnozę.

Terapia uzależnień nie musi odbywać się w ośrodkach zamkniętych. Można też leczyć swoje uzależnienia na oddziale dziennym, a także korzystać z trybu ambulatoryjnego, czyli uczęszczać na wizyty do ośrodków zajmujących się leczeniem uzależnień.

Jak przebiega leczenie uzależnień? Na początku ścieżki terapeutycznej trzeba w ogóle zapoznać się z problemem oraz znaleźć w sobie motywację do podjęcia określonych działań. Potem dopiero następuje terapia podstawowa – podczas niej odbywają się liczne zajęcia terapeutyczne. Ostatnim etapem jest terapia pogłębiona. Program jest tam bardziej luźny i bardziej skoncentrowany na aktualnych potrzebach pacjenta.

[Total: 1 Average: 5]