Drożdże, dzięki wysokiej zawartości witamin i minerałów, są cennym składnikiem preparatów kosmetycznych. Szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku skóry skłonnej do wyprysków i nadmiernej produkcji sebum. Samodzielne przygotowanie maseczki z drożdży jest proste i tanie, a jej stosowanie przynosi w krótkim czasie widoczne efekty. Jak wykorzystać drożdże w pielęgnacji skóry twarzy? Kto powinien po nie sięgnąć?
Maseczka z drożdży – substancje aktywne i działanie
Maseczka z drożdży nie wymaga żadnych wyszukanych składników, można ją przygotować w kilka chwil, jednak zawartością substancji aktywnych przewyższa wiele drogeryjnych kosmetyków pielęgnacyjnych. Swój dobroczynny wpływ na skórę preparaty drożdżowe zawdzięczają:
- bogactwu witamin z grupy B, o działaniu kojącym, odżywczym i regeneracyjnym,
- znacznym ilościom selenu, cynku, fosforu, żelaza i magnezu,
- sporej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, pomagających odbudowywać odpowiednią warstwę lipidową skóry, chroniącą ją przez szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.
- aminokwasom, odpowiedzialnym za odbudowę naskórka,
- folianom drożdżowym, działającym przeciwbakteryjnie, ściągająco i oczyszczająco.
Maseczka z drożdży na twarz zmniejsza wydzielanie sebum, udrażnia pory i zdecydowanie ogranicza występowanie wyprysków. Skóra staje się gładsza, napięta, poprawia się jej koloryt. Dzięki właściwościom kojącym maski z drożdży, po jej zastosowaniu wyraźnie zmniejszają się obrzęki i stany zapalne.
Maseczka z drożdży na twarz – sposób przygotowania
Do najważniejszych zalet maseczek z drożdży należy ich niski koszt oraz prostota przygotowania. Do maseczki z drożdży wystarczy kostka drożdży piekarniczych, kilka łyżek letniego mleka oraz ulubiony olejek eteryczny. Jak przygotować drożdżową maseczkę oczyszczającą?
- W niewielkiej miseczce należy utrzeć 5 dkg (pól kostki) drożdży z trzema łyżkami mleka.
- Gotową mieszankę nakładać na oczyszczoną skórę twarzy i dekoltu, omijając okolice oczu.
- Pozostawić na 20 minut, zmyć chłodną wodą, nałożyć krem nawilżający.
Jeśli problemy skórne występują również w innych obszarach ciała (na przykład na plecach), można stosować kąpiele z dodatkiem drożdży. W tym celu najpierw kostkę drożdży rozpuszcza się w szklance bardzo gorącej wody, a następnie dodaje do wody w wannie.
Maska z drożdży do cery trądzikowej
Maseczka z drożdży na trądzik ma dobroczynny wpływ na ogólną kondycję skóry ze względu na swoje właściwości odkażające, zmniejszające stany zapalne, a także regulujące produkcję sebum. Dzięki normalizacji funkcjonowania gruczołów łojowych w skórze, wypryski pojawiają się rzadziej, a oczyszczanie skóry przebiega dużo bardziej efektywnie. Duża zawartość substancji odżywczych sprawia, że skóra jest czysta, jednak nie dochodzi do jej nadmiernego przesuszenia. Maseczka z drożdży na trądzik będzie jeszcze bardziej skuteczna, jeśli doda się do niej kilka kropel olejku o działaniu odkażającym i regulującym wydzielanie sebum. Dobrym wyborem będzie olejek z drzewa herbacianego albo cytrynowy.
mOOtic,pl -