Usunięcie polipa szyjki macicy i inne zabiegi ginekologiczne wykonywane ambulatoryjnie

Nowoczesne rozwiązania w medycynie umożliwiają wykonywanie wielu zabiegów ambulatoryjnie. Oznacza to, że pacjentka, może udać się do domu jeszcze tego samego dnia i nie musi przebywać w placówce medycznej nawet 24 godzin. Nie tylko obniża to koszty leczenie, ale zwiększa komfort pacjenta. Do częstych zabiegów ginekologicznych wykonywanych ambulatoryjnie zalicza się usunięcie polipa szyjki macicy, czy wycięcie kłykcin kończystych. Jakie jeszcze zabiegi nie wymagają hospitalizacji?

Usunięcie polipa oraz inne zabiegi ginekologiczne wykonywane w ambulatorium

  • Zabiegi ambulatoryjne w ginekologii
  • Usunięcia polipa szyjki macicy – jak wygląda zabieg i kiedy trzeba go przeprowadzić?
  • Usuwanie kłykcin kończystych i innych zmian w obrębie narządów rodnych
  • Ginekologiczne zabiegi diagnostyczne

Zabiegi terapeutyczne i diagnostyczne w ginekologii wykonywane ambulatoryjnie

Nowoczesne rozwiązania stosowane w ostatnich latach w medycynie, umożliwiają przeprowadzanie coraz większej ilości zabiegów oraz badań ze znacznie mniejszą ingerencją w organizm. Zabiegi i diagnostyka przeprowadzana np. laparoskopowo, czy z wykorzystywaniem lasera oraz innych metod leczenia umożliwia pacjentkom ginekologii szybki powrót do domu i zdrowia.

Przy zabiegach wykonywanych ambulatoryjnie może być stosowane znieczulenie miejscowe lub krótkotrwała sedacja. Zazwyczaj pacjentka po zabiegu pozostaje na kilkugodzinną obserwację, ale jeszcze w tym samym dniu może powrócić do domu.

Zabieg usunięcia polipa szyjki macicy – kiedy jest niezbędny i jak wygląda?

Polip szyjki macicy jest dość powszechnie pojawiającą się zmianą w obrębie narządów rodnych kobiety. Polipy powstają w obrębie szyjki macicy w wyniku zgrubienia błony śluzowej. Zazwyczaj nie dają żadnych objawów, a do ich wykrycia dochodzi podczas rutynowych badań. W niektórych przypadkach może jednak powodować krwawienia lub stany zapalne pochwy.

Choć polipy należą do zmian łagodnych, powinny zostać wycięte i przekazana do badania histopatologicznego. Usunięcie polipa szyjki macicy https://www.dcg.wroclaw.pl/usuniecie-polipa-szyjki-macicy.html powinno się odbyć w pierwszej fazie cyklu. Zabieg polega na usunięciu zewnętrznej warstwy polipa oraz łyżeczkowaniu szyjki macicy. Cała procedura może odbywać się w znieczuleniu miejscowym lud sedacji. Podczas rekonwalescencji należy zrezygnować z basenu, wizyt w saunie, czy solarium, unikać wysokich temperatur, czy nadmiernego wysiłku, oraz przez około 2 tygodnie zachować wstrzemięźliwość seksualną.

Zobacz również:  Bolące jajniki po owulacji - co mogą oznaczać?

Usuwania zmian w obrębie narządów rodnych

Kłykciny kolczyste, czy torbiel gruczołu Bartholina to problemy, które tak jak polipy szyjki macicy, dotykają wielu kobiet. Kłykciny kończyste to kalafiorowate zmiany zlokalizowane w obrębie warg sromowych, przedsionka pochwy, odbytu, ud oraz pośladków. Zazwyczaj nie dają żadnych objawów, czasem jednak towarzyszy im świąd, czy też pieczenie.

Przyczyną pojawienia się kłykcin kończystych jest zakażenie wirusem HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego. Jest on bardzo powszechny i łatwo się nim zarazić. Szacuje się, że około 80% populacji ma lub będzie mieć z nim kontakt. Wyróżnia się około 130 typów tego wirusa, część jest łagodna i nie daje żadnych objawów. Niektóre zaś, głównie te przenoszone drogą płciową, których objawem są kłykciny kończyste, mogą być kancerogenne. Dotyczy to szczególnie kobiet, u których odpowiadają za 90% przypadków raka szyjki macicy. Właśnie dlatego kłykciny kończyste powinno się usuwać na wczesnym stadium ich rozwoju. W tym celu stosowane są między innymi laseroterapia lub krioterapia.

Torbiel gruczołu Bartholina to zmiana powstająca w obrębie gruczołów zlokalizowanych po obu stronach pochwy. W wyniku zablokowania przewodów odprowadzających wydzielinę dochodzi do rozwoju stanu zapalnego. Wiąże się to zazwyczaj z nieprzyjemnymi i bolesnymi dolegliwościami. Przeprowadzenie zabiegu w ambulatorium pomaga szybko dojść do zdrowia i pozbyć się problemów.

Ginekologiczne zabiegi diagnostyczne wykonywane ambulatoryjnie

Ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym lub krótkiej sedacji przeprowadzane są również zabiegi diagnostyczne. Umożliwia to dość szybkie i skuteczne postawienie diagnozy bez konieczności hospitalizacji pacjentki.

W DCG we Wrocławiu wykonuje się między innymi łyżeczkowanie kanału szyjki i jamy macicy, pobieranie wycinków szyjki macicy lub sromu do badania. Przeprowadzana jest również konizacja szyjki macicy oraz diagnostyczna histeroskopia, oraz laparoskopia, a także nakłucie zatoki Douglasa.

Wszystkie badania wykonywane są w znieczuleniu miejscowym lub krótkiej sedacji, dzięki czemu są bezbolesne, co zwiększa komfort pacjentki.

[Total: 1 Average: 5]