Friends with benefits – wady i zalety relacji bez zobowiązań

fwb

Friends with benefits to sposób na relacje miedzy dwojgiem ludzi – pozbawione romantycznych uniesień, zaspokajające jednak ich aktualne potrzeby. Czym jest relacja fwb, jakie są jej potencjalne zalety i wady? Z jakiego powodu  młodzi ludzie decydują się na takie relacje i jakie mogą być zagrożenia takiego rozwiązania?

Friends with benefits  – co to znaczy?

Friends with benefits to termin przeniesiony na grunt polski z języka angielskiego,  w dosłownym tłumaczeniu oznaczający „przyjaciół z korzyściami”. Co to jednak znaczy?  Chodzi o relację dwojga ludzi, którzy dobrze czują się we własnym towarzystwie, dzielą jakieś zainteresowania albo przynajmniej mają wspólne stanowisko w odniesieniu do jakichś kwestii i czują się przyjaciółmi, albo przynajmniej dobrymi kumplami. Dodatkową korzyścią z relacji jest regularne uprawianie seksu, pozwalające na realizację wzajemnych potrzeb w tym zakresie, bez angażowania się w intymny związek.

Relacja fwb może być kwestią nieformalnej umowy, zawartej między dwiema osobami, dotyczącej właśnie możliwości realizacji swoich pragnień i fantazji w sferze seksualnej, bez głębszych uczuć i zobowiązań. W takim wypadku fwb jest relacją nawiązywaną właśnie w tym celu.  Czasem jednak para przyjaciół, znających się od dawna i dobrze czujących się we własnym towarzystwie, decyduje się na dołączenie seksu do swojej relacji z powodów czysto praktycznych. Jeśli  żadna ze stron nie znajduje się w stałym związku i nie łączy ich z nikim romantyczna więź, realizacja potrzeb seksualnych z przyjacielem może się wydawać naturalnym i bezpiecznym rozwiązaniem.

Fwb – co to znaczy dla jakości związku?

Friends with benefits nie jest jednak idealnym, lepszym rodzajem przyjaźni. Wprowadzenie do znajomości pierwiastka erotycznego sprawia, że po jakimś czasie jedna ze stron może poczuć do partnera głębsze uczucia.  Zakochaniu towarzyszą zwykle inne emocje – niechęć do dzielenia się, zazdrość, tęsknota, oczekiwanie wzajemności. Jeśli drugi z partnerów chce pozostać w relacji bez uczuć, za to z korzyściami – fwb może stać się dla zakochanego doświadczeniem bardzo bolesnym, nawet traumatycznym.

Friends with benefits – co to znaczy dla jakości związku w zwykłym, codziennym życiu? Najważniejszymi cechami fwb są:

  • Brak silnych związków między partnerami, poza regularnie uprawianym seksem.
  • Nie ma mowy o wspólnych długoterminowych planach czy podejmowaniu wspólnie życiowych decyzji.
  • Nie ma wzajemnych zobowiązań.
  • Może występować troska o partnera.

Jeśli relacja fwb oparta jest na wzajemnej sympatii, zwykle partnerzy mogą na sobie w pewien sposób polegać. Nie jest to jednak związek romantyczny, oparty na miłości, a raczej rozwiązanie praktyczne, zapewniające realizację potrzeb.

Friends with benefits –  co można zyskać, a co stracić?

Friends with benefits może być sposobem na realizację swoich potrzeb seksualnych w bezpiecznej relacji ze znajomym dla osób, które z różnych względów nie pozostają w stałych związkach. Dla wielu jest to rozwiązanie dużo bardziej atrakcyjne, niż seks z przypadkowo poznanymi osobami.

Z drugiej strony jednak relacja fwb może utrudniać wejście w prawdziwy, romantyczny związek i zbudowanie więzi opartej na uczuciach.