Ile musi trwać stosunek seksualny, aby przyniósł partnerom satysfakcję?

Życie intymne rodzi wiele pytań i dylematów. Są one związane z wątpliwościami dotyczącymi tego, jakie zachowania i techniki spowodują, że chwile uniesienia będą naprawdę przyjemne. Jedną z takich często poruszanych kwestii jest długość zbliżenia. Czy musi ono trwać co najmniej kilkanaście minut, aby partnerzy zgodnie uznali, że wspólne chwile przyniosły im spełnienie?

Fazy stosunku. Jaką długość powinny mieć długość?

Seks partnerski, czyli taki, który dotyczy osób związanych z sobą emocjonalnie ma przynieść im spełnienie w kilku wymiarach. Oprócz upragnionego orgazmu ważne jest też poczucie bliskości i budowanie więzi. Dlatego, aby osiągnąć wielowymiarową satysfakcję, intymne chwile powinny przebiegać w kilku etapach.

Pierwsza z nich to faza podniecenia. To moment, w którym partnerzy zaczynają wywoływać w sobie nawzajem rosnące, seksualne napięcie. Poprzez różne techniki sprawiania sobie przyjemności partnerzy mają emocjonalnie i fizycznie nabrać ochoty na zbliżenie. Oznaką podniecenia są takie sygnały jak powiększenie brodawek u kobiet oraz wzmożona produkcja śluzu w pochwie, a u mężczyzn nabrzmienie jąder i wzwód.

Drugi etap jest określany jako faza plateau. To czas, gdy pożądanie utrzymuje się na wysokim poziomie, a ciało zaczyna pragnąć spełnienia. W trakcie tego stanu przyspiesza się nasz oddech oraz zwiększa się bicie serca. Kobietom łatwiej jest przedłużać chwile, zanim osiągną szczyt. Panowie biologicznie są w stałej gotowości i dla wielu z nich orgazm może przyjść zbyt szybko, czasem nawet przed rozpoczęciem penetracji. Warto wtedy sięgnąć po tabletki na dłuższy stosunek, które pozwolą cieszyć się wspólnymi chwilami i zadbać o to, aby także partnerka mogła poczuć pełną przyjemność ze zbliżenia.

Po fazie plateau przychodzi czas na orgazm, czyli szczytowy moment podniecenia. Mimo tego, że jest to etap kulminacyjny, trwa zaledwie kilka sekund. U mężczyzn pojawia się wytrysk nasienia. U kobiet obserwuje się rytmiczne skurcze pochwy. Po osiągnięciu spełnienia przychodzi czas na odprężenie. Dla niektórych jest to moment rozładowania napięcia i pozytywnego zmęczenia, dla innych wstęp do kolejnych wspólnych zabaw.

Jaka jest przeciętna długość seksu?

Utrwaliło się przekonanie, że tylko długie zbliżenie może przynieść satysfakcję. Jednak statystyki pokazują coś innego. W badaniach przeprowadzonych w różnych państwach osoby zapytane o to, ile trwa ich seks odpowiadały najczęściej, że jest to od 15 do 25 minut. Czas ten obejmuje zarówno grę wstępną, jak i penetrację. Jednocześnie, te same osoby deklarowały, że taka długość seksu przynosi im spełnienie.

O tym, czy seks uznamy za udany zależy zatem nie tylko to ile on trwa. Dużo bardziej liczy się poziom podniecenie oraz ogólne poczucie satysfakcji. Ważny jest też oczywiście orgazm. Nie ma jednak znaczenia, czy szczyt przyjdzie po kilkunastu, czy kilkudziesięciu minutach. Kluczem do sukcesu jest też oczywiście obustronna satysfakcja.

Długość stosunku zmienia się wraz z wiekiem i rozwojem relacji. Jednocześnie upływające na przyjemnościach minuty nie świadczą o tym, czy ktoś czuje się usatysfakcjonowany ze swojego życia intymnego, czy też odczuwa w nim jakieś braki. Liczy się ogólny poziom zadowolenia, a każdy definiuje go indywidualnie.