Atopowe zapalenie skóry pojawia się często u dzieci w okresie wczesnego dzieciństwa. Patogeneza choroby nie jest do końca znana. Lekarze uważają, ze znaczącą rolę odgrywa czynnik genetyczny, środowiskowy oraz immunologiczny.
Atopowe zapalenie skóry u dzieci – objawy
Warto poznać AZS u dzieci objawy, które są charakterystyczne. Najczęściej pojawiają się pomiędzy 3 a 6 miesiącem życia. Na skórze maluszków występuje silne zaczerwienienie, suchość oraz świąd. Dzieci są też bardziej marudne i częściej płaczą. Według WHO na atopowe zapalenie skóry może chorować nawet 20% dzieci. W wielu przypadkach ustępuje ono samoczynnie, jednak aż 10% może zmagać się z nim przez całe życie. Leczenie u dzieci możemy podzielić na dwie kategorie, a mianowicie na przyczynowe i objawowe. Jeżeli znany jest ów alergen, który wywołuje dane objawy, to bezwzględnie trzeba go wyeliminować. Skuteczną metodą jest też odczulanie. Natomiast objawowe leczenie polega na stosowaniu leków immunosupresyjnych, a także maści oraz kremów, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwhistaminowe. W przypadku naprawdę intensywnych, dużych zmian dużą skuteczność wykazuje fototerapia. Pamiętajcie, że atopowego zapalenia skóry nie można wyleczyć, natomiast objawy mogą ustępować i leczenie ma na celu właśnie uzyskanie jak najdłużej remisji.
Domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry u dzieci
Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Gdy maluch zmaga się z atopowym zapaleniem skóry, to oczywiście opiekunowie chcą mu ulżyć i pomóc. Bardzo dobrze sprawdzają się domowe sposoby, które są też bardzo delikatne dla skóry maluszków. Rodzice mogą kąpać dzieci w rumianku. Wystarczy tylko do wanienki nalać wody, następnie dodać napar z dwóch łyżek rumianku. Można również zastosować mokre opatrunki na noc. Najlepiej pietruszki tetrowe zwilżać w wodzie z dodatkiem rumianku bądź żelu aloesowego. Oczywiście trzeba prać ubranka, pościel czy ręczniki w proszku przeznaczonym dla alergików. Ważne jest także to, by utrzymać odpowiednią temperaturę. Powinna ona oscylować na poziomie od 18 do 20 stopni Celsjusza. Oczywiście skórę trzeba też nawilżać i wzmacniać jej naturalny płaszcz lipidowy. Zapobiega to utracie wody. Najlepiej stosować emolienty takie jak masło shea czy kwas hialuronowy.
Dieta przy atopowym zapaleniu skóry
Rodzice muszą zwracać uwagę w szczególny sposób na dietę dzieci chorujących na AZS. Niewłaściwa może nasilać objawy. Trzeba też uważać, by nie doprowadzić do niedoborów. Najgorsze jest jednak to, że nie ma jednej pewnej, skutecznej diety. Niejako przygotowanie zbilansowanego jadłospisu oparte jest na metodzie prób i błędów. Należy bardzo dokładnie obserwować dziecko i sprawdzać czy objawy nie nasilają się po zjedzeniu określonego produktu. Jeżeli tak się dzieje, to oczywiście należy wyeliminować go z diety. Przygotowanie takiego jadłospisu naprawdę wymaga dużej cierpliwości. Pewne jest to, że z diety należy wyeliminować pomidory. Dodatkowo cytrusy, jaja czy soja mogą nasilać objawy, podobnie zresztą jak nabiał. Jeżeli do tej pory pozwalaliście dzieciom w wieku szkolnym od czasu do czasu na fast food, to teraz powinniście bezwzględnie na to nie pozwalać, gdyż atopowe zapalenie skóry może nasilać się właśnie pod wpływem spożywania jedzenia śmieciowego.
mOOtic,pl -