Planujesz budowę domu? Zobacz, jak ciekawie wykończyć jego elewację!

Przygotowując się do realizacji marzeń o własnym domu, szukamy idealnego projektu, zwracając uwagę zarówno na układ funkcjonalny jego wnętrza, a także wygląd bryły i jej wykończenie, bo przecież elewacja to wizytówka każdego domu. Podkreśla charakter i walory wizualne budynku, powinna odpowiadać upodobaniom estetycznym Inwestorów oraz wymogom, określonym w MPZP lub WZ. Odpowiednio zakomponowana elewacja uwydatni atuty projektu i architektoniczne detale oraz pozwoli harmonijnie zintegrować dom z otoczeniem. Zatem, jak ciekawie zaaranżować elewację domu?

Elewacja domu, o czym warto pamiętać?

Elewacja domu zapewnia atrakcyjny wygląd, a także chroni ściany budynku przed wpływem czynników zewnętrznych. Wykończenie elewacji powinno współgrać z otoczeniem oraz pasować do stylu, w jakim zaprojektowana została bryła domu, dzięki temu powstanie kompozycja, która pozytywnie wpłynie na odbiór całej inwestycji. Należy mieć na uwadze, że wytyczne Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzji o Warunkach Zabudowy mogą obligować Inwestora do zastosowania określonych rozwiązań, takich jak np. kolor dachu. Kompozycję elewacji stanowi jej kolor główny oraz kolory elementów dodatkowych takich jak kamień, beton czy drewno, kolorystyka dachu oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Dla uzyskania zamierzonego wrażenia stylistycznego ważne jest umiejętne połączenie różnych materiałów, wszystkie elementy powinny pasować do charakteru budynku i współgrać ze sobą, wówczas efekt będzie estetyczny i wizualnie atrakcyjny.

Elewacja, która robi wrażenie!

Inwestorzy realizujący wybrane projekty domów, mają szerokie możliwości w zakresie doboru materiałów elewacyjnych i podkreślenia charakteru swojej inwestycji. Ważne, aby zastosowane materiały dobrze zabezpieczały ściany budynku, były odporne na uszkodzenia i zmienne warunki atmosferyczne. Popularnym materiałem elewacyjnym jest tynk, jego zaletą jest duża różnorodność kolorystyczna. Białe tynki oraz stonowane odcienie szarości znakomicie podkreślają charakter elewacji domów w nowoczesnym stylu. Bardzo dobrze komponują się ze stolarką w kolorze drewna, czy grafitu oraz z antracytową tonacją pokrycia dachowego. Interesującym akcentem w połączeniu z tynkiem mogą być płyty elewacyjne z kamienia lub betonu. Szeroka paleta kolorystyczna pozwala na podkreślenie indywidualnego charakteru budynku. Wyjątkowy urok elewacji znakomicie akcentują naturalne okładziny drewniane. To bardzo popularny materiał elewacyjny, który często wykorzystywany jest w projektach nowoczesnych domów. Interesująco prezentuje się jasny tynk z okładziną z ciemnego drewna. Naturalny akcent w postaci drewnianej okładziny nadaje bryle domu efektowny design i harmonijnie wpisuje ją w otoczenie. Z kolei minimalistyczny, surowy wygląd budynku znakomicie podkreśla beton architektoniczny, który również dostępny jest w różnych odcieniach. Ciekawe wrażenia wizualne wykończonej elewacji może także zapewnić odporna na warunki atmosferyczne blacha, w tym również blacha łączna na rąbek stojący. Arkusze można układać w pionie lub poziomie, tworząc na elewacji ciekawy wzór.

Zobacz, jak może wyglądać elewacja Twojego domu ARCHON+

Wybierając projekt domu, warto przyjrzeć się także różnym kompozycjom elewacji, które inspirują do tworzenia własnych, pomysłowych kreacji. Zapraszamy do odkrycia atutów gotowych projektów domów z oferty ARCHON+. Pracownia oferuje bogatą kolekcję projektów jednorodzinnych i wielorodzinnych, a różnorodność pod względem estetyki zewnętrznej i układów funkcjonalnych daje każdemu Inwestorowi szansę na znalezienie idealnego projektu domu. Wizualizacje elewacji, prezentowane wraz z projektami, stanowią źródło pomysłów na wykończenie wymarzonego domu ARCHON+.

Zapraszamy na archon.pl