7 najważniejszych faktów na temat przedszkola Montessori

Wybór odpowiedniego przedszkola dla dziecka jest niezwykle istotną kwestią. Mały człowiek, spędza tam mnóstwo czasu, uczy się funkcjonować w grupie oraz poznaje świat. Przedszkola utrzymane w duchu Montessori, są ostatnimi czasy niezwykle popularne, dlatego coraz większa grupa rodziców decyduje się posłać swoje ukochane pociechy właśnie do nich. Jakie najważniejsze fakty na temat tego typu placówki warto znać?

Skąd się wzięła metoda Montessori?

Maria Montessori, była włoską lekarką, to właśnie od jej nazwiska wzięła się ta niezwykle popularna metoda nauczania. Głównym jej założeniem było to, aby pomóc małym dzieciom wykorzystać cały ich potencjał i umożliwić rozwój, zgodnie z tym, czego aktualnie potrzebują. Niezwykle istotne było także to, żeby nie porównywać ich między sobą oraz dawać przestrzeń na to, by mogły się uczyć i poznawać świat.

7 najważniejszych faktów na temat przedszkola Montessori.

O czym powinni wiedzieć rodzice dzieci, jakie niebawem rozpoczną naukę w przedszkolu Montessori?

  • Nauka odbywa się poprzez doświadczenia. To niezwykle istotne, żeby na początku swojej przygody z edukacją, małe dziecko nie kojarzyło jej tylko i wyłącznie z przykrym obowiązkiem. Metoda Montessori zakłada, że każdy maluszek ma swój czas na odkrywanie świata, robi to po swojemu oraz wtedy, kiedy jest na to gotowy.
  • Istotny jest wzajemny szacunek i jasno ustalone zasady. Dzieci, które przychodzą do przedszkola Montessori wiedzą, że zasady i ustalone granice są niezwykle ważne. Kładzie się również nacisk na rozmowę i proste komunikaty, dzięki którym maluchy mogą czuć się szanowane i traktowane, jak dorośli.
  • Metoda Montessori nie musi być silnie związana z wiarą katolicką. Mimo tego, że Maria Montessori, która stworzyła taki właśnie system była osobą silnie wierząca, to jednak współczesne przedszkola bardzo często od tego odchodzą. Nie jest więc żadną zasadą, jakoby placówki Montessori były miejscami tylko i wyłącznie dla dzieci katolików.
  • Dzieci, które uczą się w przedszkolu Montessori nie dostają nagród oraz kar. Nauka i rozwijanie swoich pasji, nie są dziecku przedstawiane, jako coś, za co dostanie pochwałę lub karę. Mają być one po prostu przyjemnością i sprawiać, że będzie stawało się lepszym człowiekiem.
  • Przedszkolaki w przedszkolu Montessori sporo się uczą, jednak ze względu na przyjazne środowisko, w jakim ta nauka się odbywa oraz doskonale dostosowane do ich potrzeb pomoce naukowe, wcale nie czują się tym przytłoczone.
  • Lekcja ciszy, to jedna z ciekawszych zajęć w przedszkolu Montessori. Dzięki niej dzieciaki mogą pracować nad koncentracją, a także nauczyć się panować nad swoim ciałem.
  • Metoda Montessori zakłada, że każda niepotrzebna pomoc jest przeszkodą dla rozwoju, stąd niezwykle duży nacisk kładzie się w takich przedszkolach na umożliwienie dzieciom postępowanie w zgodzie ze swoimi potrzebami oraz naturą.

Czy przedszkole Montessori to tylko i wyłącznie nauka?

Mogłoby się wydawać, że w takim przedszkolu dzieci nieustannie się uczą. Jest to poniekąd prawda, gdyż zdobywają one nowe doświadczenia oraz poznają litery czy cyfry nieco wcześniej niż ich rówieśnicy. Wszystko to odbywa się natomiast w przyjaznym środowisku, bez nacisku ze strony nauczycieli oraz bez systemu nagród i kar.

Taki przedszkolak, często jest doskonale przygotowany do szkoły i potrafi dużo więcej niż inne dzieci, a co najważniejsze lubi się uczyć oraz jest niezwykle ciekawy świata. Nie należy obawiać się, że będzie to miejsce, w którym mały człowiek zostanie pozostawiony sam sobie i nie będzie mógł liczyć na pomoc nauczyciela. Montessori to nie tylko zasady, ale przede wszystkim rozmowa oraz indywidualne podejście do każdego dziecka.