Pierwsze tygodnia życia dziecka to wyjątkowy moment w życiu zarówno rodziców, jak i malucha. To czas, kiedy wszystko się zmienia, a młodzi rodzice muszą nie tylko podołać nowym licznym obowiązkom, czy nieprzespanym nocom, lecz także nauczyć się reakcji swojego dziecka. W tym okresie noworodek musi również zacząć oswajać się z nowym, nieznanym otaczającym go światem.
Opieka nad noworodkiem
- Potrzeby dziecka w pierwszych tygodniach życia
- Przygotowanie pokoju dziecka
- Codzienna pielęgnacja noworodka
- Karmienie noworodka
Dlaczego dzieci w pierwszych tygodniach życia wymagają specjalnej troski?
Zazwyczaj pobyt w szpitalu po porodzie, zarówno tym drogami naturalnymi, jak i po zabiegu cięcia cesarskiego trwa około 2-3 dni, jeśli nie doszło do żadnych komplikacji. To moment, w którym zarówno mama, jak i dziecko odpoczywają po tym trudnym i męczącym dla nich wydarzenia. Po powrocie do domu zaczyna się nowe życie dla całej rodziny.
Dlaczego noworodki wymagają szczególnej troski i opieki? Wyobraź sobie, że nagle Twoje życie ulega całkowitej zmianie. Ze spokojnego, ciepłego, cichego i bezpiecznego miejsca trafiasz w nowe, całkowicie i obce. Otacza Cię ogromna ilość bodźców słuchowych, wzrokowych, węchowych i dotykowych. Tak właśnie dzieje się z noworodkiem, który potrzebuje czasu, by powoli przystosowywać się do otaczającej go rzeczywistości, całkiem odmiennej od tej w brzuchu mamy. By mu to ułatwić, zadbaj o odpowiednie otoczenie i komfort maluszka. Pamiętaj, że w tym czasie Twoja bliskość będzie dla noworodka niezwykle potrzebna, da mu poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Dlatego warto wyposażyć się w praktyczną chustę przeznaczoną dla dzieci od pierwszych dni życia.
Jak przygotować pokój noworodka?
Jednym z elementów oczekiwania na narodzenie się dziecka, jest przygotowania pokoju maluszka i wyprawki. Miejsce, w którym śpi noworodek, powinno być odpowiednio przygotowane na jego powitanie. W pokoju nie powinno być wielu kolorowych, czy grających, mechanicznych zabawek. To rzeczy, których dziecko na tym etapie nie będzie potrzebować. Jego zmysły bowiem wciąż się rozwijają. Maluch jeszcze nie widzi dobrze, nie umie dobrze chwytać, a głośne dźwięki mogą powodować napięcie i niepokój.
Warto, jednak by w pokoju pojawiły się zabawki sensoryczne dla najmłodszych, takie jak miękkie grzechotki i gryzaczki oraz elementy w kontrastowych kolorach, np. mobil nad łóżeczkiem, czy miękka książeczka, a także pierwsza, miękka przytulanka w formie szmatki, czy szumiący miś, który pomoże w uspakajaniu maluszka przed snem.
Praktycznym rozwiązaniem na pierwsze miesiąca życia noworodka, zarówno dla rodziców, jak i dziecka jest kosz Mojżesza, lub łóżeczko dostawne, dzięki czemu w nocy Twój maluch będzie blisko Ciebie.
Codzienna pielęgnacja noworodka – co musisz wiedzieć
Każdy noworodek potrzebuje czułej i troskliwej pielęgnacji każdego dnia. Należy jednak pamiętać, że w pierwszych tygodniach życia maluszek, nie potrzebuje częstych i intensywnych kąpieli. W pokoju dziecka powinien znaleźć przede wszystkim przewijak, pieluchy i kosmetyki do pielęgnacji. Pamiętaj, by dla noworodka wybierać produkty opracowane z myślą o ich delikatnej skórze, która jest bardzo wrażliwa na przesuszenie i podrażnienia. Sięgnij po kosmetyki oparte na składnikach naturalnych, których jakość jest potwierdzona testami dermatologicznymi. Na przykład specjalne linimenty pomogą dokładnie oczyścić skórę dziecka i zadbać o jej nawilżenie.
Pamiętaj, choć kąpiel noworodka nie jest wskazana, trzeba jednak odpowiednio zadbać o czystość jego pupy. Jeśli zdarzy się więc sytuacja awaryjna i pupa będzie cała brudna, zamiast zużywać ogromne ilości chusteczek, wypłucz maluszka pod kranem, co jest znacznie szybsze i skuteczniejsze.
Jeśli potrzebujesz więcej szczegółowych informacji dotyczących pielęgnacji dziecka, zobacz jak przewijać noworodka? Praktyczne wskazówki doświadczonych mam.
Karmienie noworodka – jak się przygotować?
Jedną z rzeczy wzbudzających wiele wątpliwości i niepokoju wśród młodych mam jest karmienie noworodka. Nie ma się temu, co dziwić, może ono przysparzać problemów, szczególnie jeśli jest to Twoje pierwsze dziecko i nie masz w tym doświadczenia. Warto pamiętać, że najzdrowszym rozwiązaniem jest karmienie piersią. Mogą jednak zdarzyć się różne sytuacje, kiedy może się okazać, że niezbędne jest karmienia maluszka mlekiem zastępczym i nie powinnaś się czuć temu winna.
Pierwsze karmienia odbywają się oczywiście już w szpitalu, gdzie możesz liczyć na pomoc położnych. Warto jednak pamiętać, że wsparcie położnej otrzymasz również po powrocie do domu. W ramach NFZ przysługuje 6 wizyt patronażowych u noworodka, podczas których sprawdzana jest waga maluszka, stan jego skóry, a także miejsce po przecięciu pępowiny i proces gojenia. Położna sprawdza, czy dziecko je i przybiera na wadze. W razie problemów z karmieniem piersią otrzymasz odpowiednią pomoc i wskazówki.
By ułatwić karmienia dziecka, warto wyposażyć się w wygodną poduszkę do karmienia i miękkie pieluszki. Przy karmieniu piersią sprawdzą się również wkładki laktacyjne i maść na brodawki.
/ Artykuł sponsorowany
mOOtic,pl -