Ekologiczny okres. Przegląd produktów

Tradycyjne tampony i podpaski rozkładają się kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat. W tym czasie uwalniają one szkodliwe substancje. Aby tego uniknąć, warto sięgnąć po ekologiczne produkty. Nie zawierają pestycydów, chloru, plastiku, substancji chemicznych, ani alergizujących składników zapachowych. Dzięki nim zadbasz nie tylko o środowisko, ale przede wszystkim o swoje zdrowie. Poznaj naturalne środki higieny osobistej!

Kubeczki menstruacyjne – bezpieczne i wygodne

Wśród ekologicznych produktów higienicznych znajdują się kubeczki menstruacyjne. Pojemniczki różnią się kształtem, rozmiarem i stopniem twardości, dlatego z łatwością dopasujemy je do swoich potrzeb. Kubeczki nadają się do wielokrotnego użytku, dzięki czemu stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych podpasek i tamponów. Ich zadanie polega na zbieraniu krwi, a nie jej wchłanianiu, co zapobiega namnażaniu się bakterii. Można ich używać przez 6-12 lat, pod warunkiem że odpowiednio o nie zadbamy.

Kubeczek należy opróżniać co 4-12 godzin, w zależności od nasilenia krwawienia. Po opróżnieniu należy go przepłukać i znów jest gotowy do aplikacji. Przed pierwszym użyciem i po każdej miesiączce powinno się go wyparzyć, czyli zanurzyć w gorącej wodzie na 5-7 minut.

Kubeczki menstruacyjne są niewielkie, elastyczne i praktycznie niewyczuwalne podczas noszenia. Kształtem przypominają dzwoneczki lub kieliszki, dzięki czemu idealnie przylegają do ścianek pochwy. Odpowiednie wyprofilowanie uniemożliwia wyciek krwi, dlatego kubeczek sprawdzi się podczas aktywności fizycznej. Można go również założyć przed snem. Pojemniczki zazwyczaj są wykonane z silikonu medycznego, tym samym pozwalają utrzymać prawidłowe pH pochwy.

Majtki menstruacyjne – ochrona i wygoda

Prowadzisz życie zgodne z filozofią zero waste? W takim razie zwróć uwagę na majtki menstruacyjne. Bielizna zazwyczaj uszyta jest z bawełny z domieszką elastanu, dzięki czemu zapewnia wyjątkowy komfort noszenia. Może ona przypominać zwykłe majtki, szorty lub legginsy, co pozwala dopasować ją do indywidualnych potrzeb. Wyroby składają się z kilku warstw, które wchłaniają krew i nie dopuszczają do przeciekania. Majtki menstruacyjne często zawierają jony srebra, które zapobiegają namnażaniu się bakterii. Dzięki temu nie doprowadzają one do powstania nieprzyjemnych zapachów.

Podczas korzystania z bielizny menstruacyjnej zazwyczaj nie trzeba stosować innych środków ochronny. Wystarczy ją zmieniać, co najmniej 1-2 razy dziennie. W przypadku obfitych miesiączek możemy dodatkowo używać podpasek lub tamponów, bądź częściej ją przebierać.

Menstruacja w stylu eko – jakie są opcje?

Jeśli czujesz się komfortowo w podpaskach, nie musisz z nich rezygnować. Wystarczy, że wybierzesz produkty wielorazowe, dzięki czemu zmniejszysz ilość generowanych odpadów. Podpaski są dostępne w różnych kształtach, kolorach i wzorach, dlatego bez trudu dopasujesz je do swoich preferencji. Produkty zostały wykonane z organicznych materiałów, takich jak niebielona, czysta bawełna. Do jej produkcji nie stosuje się pestycydów, dlatego nie zagrażają Twojemu zdrowiu. Proponowane środki higieniczne nie zawierają substancji zapachowych, które mogłyby wywołać reakcję alergiczną.

Zastanawiasz się, jak dbać o podpaski wielorazowe? Po każdym użyciu zanurz je w zimnej wodzie, następnie wypierz w pralce lub ręcznie. Zrezygnuj z silnych detergentów, które podrażniają okolice intymne. Podpaski wielorazowe należy zmieniać z taką samą częstotliwością, co tradycyjne odpowiedniki. Produkty są zapinane na rzep lub zatrzask, co uniemożliwia ich przesuwanie. Dzięki temu poczujesz się pewnie w każdej sytuacji.

Ekologiczne tampony i podpaski

Możesz również wypróbować naturalne tampony i podpaski, które są w pełni biodegradowalne. Środki higieniczne powstały z myślą o kobietach, które nie są przekonane do produktów wielorazowych, a chciałyby zadbać o środowisko. Prezentowane artykuły sprawdzą się także wtedy, gdy nie mamy komfortowych warunków do prania bielizny menstruacyjnej lub wymiany kubeczka. Warto zauważyć, że znajdują się one w ekologicznych opakowaniach.

Bogaty wybór ekologicznych produktów miesiączkowych sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nic więc dziwnego, że cieszą się coraz większą popularnością.