Tatuaż wykonuje się przez nakłuwanie skóry – nakłucia te służą wprowadzeniu barwnika. Skóra jest poraniona, mogą się robić na niej strupy, pojawić się krew, osocze. Trzeba uważać, aby nie zanieczyścić rany, aby nie wdało się zakażenie, a sam tatuaż wyglądał tak, jak chcieliśmy. Z tego względu świeży tatuaż wymaga specjalnej pielęgnacji. Zastosowanie się do zaleceń jest ważne zarówno dla zdrowia, jak i wyglądu tatuażu.
Jak myć świeży tatuaż?
W zależności od studia, zalecenia względem mycia tatuażu mogą się nieco różnić. W wielu miejscach na ranę nakleja się specjalny oddychający foliowy plaster, który przez pierwszą dobę chroni skórę przed wpływem czynników zewnętrznych. Osoby, które mają naklejony plaster, słyszą, że przez jakiś czas (od kilkunastu godzin do doby) mają go nie ruszać – nie zdejmować i uważać, by nie dostała się pod niego woda. Po odklejeniu plastra należy tatuaż delikatnie przemywać wodą, ale bez sięgania po kosmetyki, które wysuszają skórę. Perfumowane preparaty mogą ją dodatkowo podrażniać. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w specjalny preparat do mycia skóry po tatuażu, który zapobiega powstawaniu podrażnień i infekcji. Po delikatnym przemyciu skóry osuszamy ją papierowym ręcznikiem (nie wolno jej trzeć, wystarczy delikatnie przykładać ręcznik, który wchłonie wodę).
Czy tatuaż należy smarować kremem?
Samo oczyszczanie rany to za mało — skóra w tym miejscu potrzebuje dobrego nawilżenia, dzięki któremu kolor będzie dobrze się trzymał, a skóra nie będzie się łuszczyć i wysychać. Wielu tatuażystów zaleca kremy przyspieszające gojenie się ran, a następnie przyspieszające regenerację naskórka. Dobrze sprawdzają się preparaty z panthenolem nawilżającym skórę, łagodzącym podrażnienia i wspomagającym szybszą regenerację.
Czego nie można robić ze świeżym tatuażem?
Wśród zaleceń, które otrzymujemy od tatuażysty po wykonaniu tatuażu, znajdują się także zakazy, które należy potraktować bardzo poważnie. Przede wszystkim nie powinno się pić alkoholu – przez kilka kolejnych dni po wizycie w studio należy zachować abstynencję (alkohol podnosi ciśnienie i rozszerza naczynia krwionośne). Z kolei latem nie wolno wystawiać tatuażu na słońce (to dotyczy świeżego tatuażu i tatuażu w ogóle). Tatuaż powinno się smarować mocnym kremem z filtrem, najlepiej SPF50. W przeciwnym wypadku pod wpływem słońca kolor zacznie blaknąć, a kontury obrazu mogą się delikatnie rozmywać. Na czas regeneracji skóry warto zrezygnować z uprawiania sportów oraz z sauny i solarium.
Gdzie zrobić tatuaż? Wejdź na stronę WarsawInk i dowiedz się więcej o naszych metodach tatuowania.
mOOtic,pl -