Kiedy dziecko samo siada?

kiedy dziecko samodzielnie siedzi

Siedzenie niemowląt rozpoczyna się najszybciej po 5. miesiącu życia, i najpóźniej po 7. miesiącu. Przedział jest dosyć szeroki, a to wynika głównie z faktu indywidualnego rozwoju każdego dziecka. Kiedy dziecko zaczyna samo siadać, osiąga kolejny krok milowy w swoim rozwoju. Czy warto przyspieszać ten proces? Sprawdzamy!

Kiedy dziecko zaczyna siadać?

Moment, kiedy dziecko samo zaczyna siadać, jest różny u każdego niemowlęcia. Wszystko powinno się jednak mieścić w szeroko rozumianych normach. I tak na przykład, dopiero dziecko siedmiomiesięczne będzie miało umiejętność samodzielnego siedzenia bez podparcia. Zanim dojdzie do tego etapu, niemowlę będzie wykazywało pewne oznaki ochoty na zgięcie się wpół. Cały ten proces przebiega naturalnie i dziecko nie wymaga przy tym pomocy osób dorosłych. Dziecko samo najlepiej będzie wiedziało, kiedy jego mięśnie i postawa są już odpowiednio rozwinięte i samo da nam sygnał gotowości do siadania. Dotyczy to także podpierania plecków dziecka – to także może zaburzać jego prawidłowy rozwój.

Pierwsze próby samodzielnego siadania mogą się pojawić z końcem 5. miesiąca życia. Dziecku nie należy pomagać w samym siadaniu. Jeśli już zauważymy, że siedzi, należy podeprzeć mu plecy, aby zapewnić asekurację. Trzeba pamiętać, że jest to zupełnie nowa pozycja dla dziecka i w początkowych etapach, niemowlę będzie kołysało się na boki, a dopiero z czasem wzmocni mięśnie i utrzyma się samo.

Tych czynności nie wolno wykonywać w procesie siadania:

  • nie zabraniamy dziecku siadania;
  • nie sadzamy dziecka na siłę;
  • nie zabieramy dziecku zbyt wcześnie podparcia;
  • nie ciągniemy dziecka za ręce.

Dziecko powinno samo podciągnąć się i podeprzeć o np. stertę poduszek. Rodzic może poprawić siad dziecka lub ułożenie poduszek, aby niemowlę nie chwiało się na boki.

Co dzieje się, kiedy dziecko już siedzi?

Około 7. miesiąca życia dziecko będzie mogło utrzymać samodzielnie pozycję siedzącą, to znaczy siedzieć bez podparcia. Podparcie warto dziecku wówczas zabierać, bo to także kształtuje jego postawę – ważne jest, aby nie zrobić tego zbyt szybko, czyli dopiero w momencie, kiedy dziecko samo po raz pierwszy usiądzie bez podparcia i chwiejnej postawy.

Samodzielnego siadania bez żadnej pomocy dorosłych dziecko nauczy się około 10. miesiąca życia i będzie to oznaką wystarczającego rozwoju mięśni malucha, aby stało się to możliwe. Dzieci w tym czasie przede wszystkim siadają z pozycji leżącej na brzuch, a dopiero po 12. miesiącu życia uczą się siadania z każdej pozycji.

Siad w literę W – czy jest szkodliwy?

O siadzie w literę W mówimy, kiedy dziecko siada na kolanach, zgina stawy kolanowe i biodrowe w dół, a stopy ustawia szerzej niż kolana. Siad ten od przodu wygląda dokładnie, jak litera W. Jest to fizjologiczny siad, który może się u dzieci utrzymywać do 8. roku życia. Wynika to ze zwiększonej elastyczności kości u dzieci, która daje możliwość wygięcia kości udowych nawet o 40 stopni, a wówczas całe biodro może przemieszczać się nawet o 90 stopni.

Taka pozycja daje dziecku lepsze podparcie, a utrzymanie głowy i tułowia nie stanowi dla dziecka problemu. Jest to zatem sposób, aby się nie namęczyć, natomiast dziecko najpierw musi dojść do tego, jak taką pozycję wypracować.

Czas, kiedy dziecko samo siada, jest pewnym krokiem milowym w jego rozwoju. Już wkrótce dziecko zacznie poznawać świat z innej perspektywy, a chwilę potem wstanie na nogi i pójdzie w świat. Warto pamiętać, że jest to proces automatyczny i to ewolucja nauczyła tego małego człowieczka, jakie kolejne umiejętności może i powinien osiągać. Nie warto przeszkadzać w tym naszym pociechom, a jedynie obserwować.