Nadmierne pocenie się podczas snu – co warto o nim wiedzieć?

nadmierne pocenie się w nocy; pocenie się w nocy; nadmierna potliwość w nocy; nocne poty przyczyna; nocne poty; poty nocne; nadmierne pocenie się podczas snu; nocne poty na klatce piersiowej; pocenie się wokół szyi podczas snu

Pomimo że sen to najlepsza forma regeneracji organizmu, to niekiedy może on powodować niechciany dyskomfort. Nadmierne pocenie się w nocy to jedna z najczęstszych przyczyn bezsenności, która skutkuje tym, że pogorszeniu ulega nasze ogólne samopoczucie. Choć zazwyczaj nie powinno nas ono niepokoić, to niekiedy może być objawem poważnych chorób. Dlatego więc objawu tego pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować.

Nocne poty – jaki jest powód ich występowania?

Pocenie się w nocy to problem, który może dotyczyć wszystkich osób niezależnie od płci czy wieku. Przyczyn jego występowania może być naprawdę, aczkolwiek w wielu przypadkach dyskomfort podczas nocy nie jest związany ze stanem chorobowym, lecz ze złym przygotowaniem sypialni. Nadmierna potliwość w nocy najczęściej występuje wtedy, gdy pomieszczenie jest zbyt mocno ogrzane bądź wilgotne. Nierzadko wynika ono również ze złego ubioru. Spanie w zbyt ciepłej piżamie bądź niewygodnej odzieży może skutkować tym, że zaobserwujemy u siebie wzmożoną potliwość. Zdarza się, że u kobiet pocenie podczas snu jest natomiast związane z ciążą lub menopauzą. Spora część przyczyn jest więc relatywnie błaha, aczkolwiek nocne pocenie nierzadko jest związane z poważnymi chorobami. Kiedy więc zauważymy u siebie ten problem, to pod żadnym pozorem nie powinniśmy go bagatelizować. Nocne poty przyczyna często jest bowiem trudna do zdiagnozowania, dlatego obligatoryjne jest jak najszybsze skorzystanie z pomocy lekarza.

O jakich chorobach może świadczyć pocenie się w nocy?

Co prawda, same nocne poty nie są chorobą, ale nierzadko wskazują na rozwijające się problemy w organizmie. Dolegliwość ta bardzo często jest jednym z pierwszych objawów gruźlicy bądź chłoniaków, a jeśli towarzyszy jej gorączka czy kołatanie serca, to może sygnalizować, że niezbędne jest jak najszybsze skorzystanie z pomocy specjalisty. Zdarza się, że poty nocne pojawiają się ze względu na wzmożony stres czy problemy rodzinne, jednak w wielu przypadkach są oznaką, że możemy zmagać się z AIDS czy chorobą nowotworową. Czasami pocenie nocne jest również wynikiem rozwijającej się infekcji. Wówczas nie powinno nas niepokoić, albowiem po przyjęciu leków na przeziębienie potencjalny dyskomfort powinien szybko zniknąć. Warto jednak pamiętać o tym, że pocenie się podczas nocy może wynikać również z nadwrażliwości na medykamenty bądź zbyt dużej ilości wypitego alkoholu. W takiej sytuacji należy odstawić produkt, który rzekomo powoduje gorsze samopoczucie podczas nocy, oraz upewnić się, czy jego unikanie poprawi jakość snu.

Pocenie się podczas nocy – co robić, kiedy zmagamy się z tym problemem?

Pomimo że nocne poty nie muszą oznaczać problemów zdrowotnych, to w przypadku ich wystąpienia warto jak najszybciej skonsultować się z medykiem. Wizyta u pediatry może rozwiać ewentualne wątpliwości i utwierdzić nas w przekonaniu, że nadmierne pocenie się podczas snu nie jest związane z poważną chorobą. Niekiedy lekarz może ustalić to już na podstawie samej rozmowy z pacjentem, aczkolwiek w większości przypadków zleca wykonanie badań, które wyjaśnią, skąd biorą się nocne poty. Zdarza się, że pediatra wystawia skierowanie do lekarza specjalisty, który zajmuje się ściśle określoną dziedziną medycyny, jednak w większości przypadków diagnozowanie pacjenta rozpoczyna się od wykonania badania krwi. Szczególna uwaga zostaje zwrócona na TSH oraz CRP, gdyż nieprawidłowa wysokość tych wskaźników często jest objawem niepożądanych chorób. Nierzadko przydatne jest także zrobienie USG jamy brzusznej bądź specjalistyczne badania w kierunku ewentualnego zakażenia wirusem HIV.

Nocne poty – jak sobie z nimi radzić?

Konsultacja z lekarzem jest dopiero połową sukcesu w walce z nadmiernym poceniem się podczas snu. Równie ważne jest znalezienie sposobów, dzięki którym samopoczucie danej osoby ulegnie poprawie. Niekiedy w tym aspekcie pomocne mogą być medykamenty, jednak jeśli pocenie nie jest związane z poważną chorobą, to należy szukać innych patentów, które pozwolą zażegnać niechciany dyskomfort. W tym celu warto pamiętać o:

  • regularnym wietrzeniu sypialni przed snem;
  • spaniu z otwartym oknem, jeżeli temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka;
  • odpowiedniej diecie – pacjenci narzekający na pocenie się podczas nocy powinni ograniczyć spożycie pikantnych potraw;
  • stosowaniu naturalnych suplementów, które regulują gospodarkę wodną organizmu.

Sposobów na poprawę samopoczucia podczas nocy jest jednak zdecydowanie więcej. Pomocne w tej kwestii często bywa regularne picie ziół oraz ograniczanie czynników stresujących. Trzeba jednak pamiętać o tym, że u każdej osoby nadmierne pocenie się w nocy może mieć różne podłoże. Dlatego więc sposób rozwiązania tego problemu zawsze powinien być ustalany indywidualne dla danego pacjenta.

Jakie objawy mogą towarzyszyć poceniu się w nocy?

Nocne poty na klatce piersiowej cechują się tym, że zazwyczaj nie występują samodzielnie. W większości przypadków towarzyszą im inne objawy. Wśród nich szczególnie popularne są: drżenie rąk, dreszcze, bladość skóry, wzmożona nerwowość czy podwyższona temperatura ciała. W przypadku podejrzenia zawału serca u chorego zauważalny jest także ból oraz ucisk w klatce piersiowej. Jeżeli nocne poty są powiązane z infekcją to nie powinny budzić w nas niepokoju, natomiast jeżeli pojawiają się nagle i nie wynikają ze stresu czy niewłaściwego ubioru, to nie możemy bagatelizować tego problemu. Pocenie się wokół szyi podczas snu może być objawem wielu groźnych chorób, zatem za każdym razem musi być omówione z doświadczonym lekarzem.

Nocne poty – o czym powinniśmy wiedzieć, zmagając się z tym problemem?

Nadmierne pocenie się w nocy to nie tylko niebezpieczny objaw, ale również czynnik wpływający na zaburzenie jakości naszego snu. Kiedy nocne poty spędzają nam sen z powiek, powinniśmy szczególną wagę przywiązywać do odzieży. Pościel oraz piżama muszą być wykonane z oddychających materiałów, a kołdra powinna być relatywnie lekka oraz cienka. Dzięki temu jakość naszego snu ulegnie wyraźnej poprawie, a częstotliwość nocnych potów najprawdopodobniej zostanie znacznie zmniejszona.

Źrodło: LepiejToWiedziec.pl – https://lepiejtowiedziec.pl/