Czy można uprawiać seks podczas okresu? Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz

seks okres

Uprawianie seksu w trakcie menstruacji to temat budzący kontrowersje. W wielu kulturach jest to nawet zakazane, ze względu na „nieczystość kobiety”. Oczywiście, należy odłożyć na bok jakiekolwiek zabobony. Co jednak ze zdrowiem i samopoczuciem partnerki? Czy seks podczas okresu jest bezpieczny i może być przyjemny? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Stosunek podczas miesiączki – tak czy nie?

Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, nie istnieją przeciwwskazania do seksu podczas okresu. A nawet wręcz przeciwnie, okazuje się bowiem że stosunek podczas miesiączki może przynieść pozytywny skutek dla samopoczucia kobiety:

  • skurcze macicy w trakcie orgazmu przyspieszą jej oczyszczenie,
  • uwalniana podczas seksu oksytocyna, rozluźnia i wprawia w doskonały nastrój,
  • zmniejszenie napięcia seksualnego, poprawa kondycji psychicznej.

Co ważne, kobiety w trakcie miesiączki często odczuwają wzmożoną ochotę na seks. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby oddać się łóżkowym figlom. Oczywiście, oboje partnerów musi wyrazić zgodę na seks podczas okresu. Lepiej też wcześniej wiedzieć jak się do tego przygotować i zadbać o jak największy komfort i higienę – dobrym pomysłem może być np. seks pod prysznicem.

Zasady bezpiecznego seksu podczas okresu

Menstruacja bywa bolesna i wiąże się ze sporym dyskomfortem. Trzeba o tym pamiętać planując stosunek podczas miesiączki. Na pewno należy zadbać o nawilżenie śluzówki pochwy – w trakcie okresu jest ona bardzo wrażliwa i bardziej podatna na urazy. Może w tym pomóc odpowiedni lubrykant, który zapobiegnie bolesności podczas seksu. Przyda się on szczególnie w ostatnich dniach okresu, kiedy krwi menstruacyjnej jest mniej (przy intensywniejszym krwawieniu może ona sama w sobie stanowić lubrykant). Seks podczas okresu niesie też ze sobą zwiększone ryzyko infekcji intymnych. Zachodzące w trakcie menstruacji zmiany hormonalne, zmniejszają zdolności obronne organizmu. Dochodzą do tego zmiany we florze bakteryjnej pochwy, co sprzyja rozwojowi m.in. infekcji grzybicznych. Nie można też zapominać, że wirusy (również wirus HIV) są obecne w krwi menstruacyjnej, więc możliwość zarażenia się nimi, także jest bardziej prawdopodobna. Konieczne jest więc użycie prezerwatywy, która zabezpieczy dodatkowo przed nieplanowaną ciążą – tak, w trakcie okresu można zajść w ciążę!

Najlepsze pozycje seksualne podczas miesiączki

Planując seks podczas okresu należy dobrze przemyśleć miejsce (z uwagi na możliwość zabrudzenia krwią menstruacyjną) oraz pozycje (większy komfort kochanków). Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

  • seks pod prysznicem to najlepsze rozwiązanie ze względów higienicznych,
  • podczas menstruacji idealnie sprawdzają się pozycje klasyczne z aktywną rolą partnera (np. misjonarska),
  • pozycja na jeźdźca nie będzie dobrym pomysłem, ponieważ może zwiększyć intensywność krwawienia,
  • jeśli zamiast seksu pod prysznicem, wybierzecie łóżko, zabezpieczcie je ręcznikiem.

Stosunek podczas menstruacji przyniesie partnerom wiele przyjemności. Wykorzystując zaś powyższe wskazówki, można mieć pewność, że będzie przy tym bezpieczny.