Pryszcze – Wyciskać, czy nie?

kobieta wyciska pryszcze

Wszyscy marzymy o idealnej cerze. Jest to w dużej mierze pod wpływem aktualnego trendu. Niestety, tak naprawdę niewiele osób może mieć cerę bez żadnych niedoskonałości. Jednym z najczęstszych problemów skórnych, z jakimi borykają się zarówno mężczyźni, jak i kobiety, są przebarwienia twarzy. Ich nieoczekiwane pojawienie się na skórze może skutecznie zakłócić nastrój przed zbliżającą się imprezą, imprezą czy spotkaniem z przyjaciółmi. To wtedy wiele osób decyduje się na pryszcze. Dla wielu z nich to najszybszy sposób na pozbycie się wyprysków. Czy to bezpieczne? Czy powinniśmy to zrobić?

Skąd biorą się niedoskonałości na twarzy?

Główną przyczyną wyprysków na twarzy jest trądzik. Jest to przewlekła choroba skóry. Etiologia zmian trądzikowych jest złożona, chociaż za najczęstsze czynniki przyczyniające się do ich rozwoju uważa się zaburzenia hormonalne. Mają tendencję do wytwarzania zbyt dużej ilości sebum, co może prowadzić do zapalenia powierzchni skóry. Przybierają postać pryszczy, guzków lub ropnej egzemy. Nie tylko wyglądają brzydko, ale mogą pozostawiać blizny. Inną przyczyną wyprysków trądzikowych są alergie. Zmiany te wynikają z odpowiedzi obronnej organizmu po ekspozycji na alergeny.

Czy wyciskanie pryszczy jest dobre?

Mechaniczne wyciskanie syfów jest niebezpieczne. Powoduje zmiany zapalne i powoduje powstawanie ubytków – nadżerek lub owrzodzeń – w skórze. Gdy zmiany ustępują, mają tendencję do pozostawiania nieestetycznych blizn o wyboistej powierzchni skóry, pełnej wgłębień i zgrubień. Ponadto wyciskanie pryszczu tylko zaostrzy problem, ponieważ ropna zawartość może rozprzestrzenić się na otaczającą tkankę. W rezultacie w miejscu jednego pryszcza pojawi się kilka pryszczy, dermatolodzy zdecydowanie odradzają to ze względów zdrowotnych. Wyciskanie pryszczy może powodować nie tylko kosmetyczne wady. Samodzielne wyciskanie wągrów niesie ze sobą ryzyko zanieczyszczenia rany bakteriami już obecnymi na twarzy lub dłoniach.

Jakie są konsekwencje wyciskania pryszczy?

Wyduszanie pryszcza może mieć poważne konsekwencje. Zwykle powoduje blizny i przebarwienia, skóra długo się goi i nie wygląda dobrze. Podczas zabiegu bakterie rozprzestrzeniają się po skórze, zwiększając ilość zmian. Może rozwinąć się infekcja, powodując powiększenie pryszcza oraz obrzęk i zaczerwienienie otaczającej skóry. Jeśli po naciśnięciu nadal jest ropa, bakterie mogą się rozmnażać, a rana goi się długo i wymaga leczenia. W tak zwanym trójkącie śmierci szczególnie niebezpieczne jest wyciskanie pryszczy na twarzy. Słabo ściśnięte krosty mogą prowadzić do poważnych infekcji i poważnych chorób, takich jak zapalenie żył lub zapalenie zatok jamistych.

Jak pozbyć się skutecznie pryszczy?

Spróbuj ulepszyć swoje menu, a możesz pozbyć się swoich wad. Wady są również wynikiem dysfunkcji jelit. Jeśli walczysz z tym stanem, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Z drugiej strony trądzik na linii włosów jest wynikiem noszenia czapek, mocnego makijażu i dotykania skóry. Szybkim i skutecznym sposobem radzenia sobie z pryszczami jest nałożenie odrobiny maści. Tutaj na przykład zadziała maść cynkowa. Pozostaw na skórze na co najmniej godzinę. Chociaż pryszcz nie zniknie po tym czasie, z pewnością stanie się mniej zauważalny. Gdy nie masz pod ręką maści, a Twoja skóra jest mniej wrażliwa, po prostu użyj pasty do zębów.