Rezonans kolana – badanie wspierające diagnostykę

Z wiekiem w obrębie kolan pojawiać się może ból, którego intensywność będzie się z czasem zwiększać. Na pojawienie się takich dolegliwości często wpływ będzie miał wiek, ale nie można wszystkiego na to zrzucać. Problemy z kolanami związane mogą być z różnymi schorzeniami. Je można zdiagnozować wykonując rezonans kolana.

Czy muszę wykonać rezonans kolana?

O wykonaniu takiego badania decyduje chirurg lub ortopeda, którzy zajmują się schorzeniami w obrębie aparatu ruchowego. Kiedy lekarz może zdecydować o wysłaniu pacjenta na badanie? Jeżeli ten zgłosi się z następującymi objawami:

  • powracające bóle w kolanach;
  • powiększająca się opuchlizna i obrzęk
  • tzw. blokada stawu kolanowego;
  • ograniczona ruchomość kolana;
  • sztywność kolana, która szczególnie odczuwalna jest w okresie porannym.

Diagnostyka obrazowa pomoże w zidentyfikowaniu dolegliwości. Rezonans kolana można wykonać bezpłatnie, ale czas oczekiwania na takie bezinwazyjne badanie będzie długi. Lepiej więc przyspieszyć ten termin, udając się do REX Medica – placówki, której ofertę można znaleźć na stronie https://rexmedica.pl/rezonans-magnetyczny/rezonans-magnetyczny-stawu-kolanowego/. Placówka medyczna ma trzy lokalizację w Warszawie. Zapewnia nie tylko profesjonalną obsługę, ale także szybkie terminy, które w przypadku postępujących zwyrodnień w obrębie kolana, pełnią istotną role.

Czego można spodziewać się po rezonansie kolana?

Tej formy badania nie musi obawiać się żaden pacjent, ponieważ – jak już było wspomniane – jest ono całkowicie bezbolesne. Wykonuje się je w specjalnym pomieszczeniu, gdzie dostępny jest aparat, który „prześwietla” kolano na wskroś. Pacjent kładzie się na stole i czeka od 15 do 45 minut. Czas badania jest różny. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, aby mieć pewność, że wszystkie dolegliwości związane z kolanem uda się zlikwidować. Niekiedy bywa tak, że podczas rezonansu pacjent wjeżdża do specjalnej tuby, która może wywoływać poczucie klaustrofobii. Nie trzeba się jednak tego obawiać, ponieważ w razie ewentualnych problemów, w tubie znajduje się mikrofon, który umożliwia kontakt z obsługą. Niczego jednak nie trzeba się obawiać.

W diagnozie jakich chorób przydaje się rezonans kolana?

Lekarze chętnie decydują się na wysłanie pacjenta na rezonans kolana, ponieważ nie zostaje naruszona ciągłość tkanek łącznych. Częściej decydują się oni na takie badanie, niż na atroskopię diagnostyczną, która wymaga jednak ingerencji w skórę. W trakcie badania rezonansem może się okazać, że pacjent ma do czynienia z dolegliwością nazywaną kolanem skoczka, kolanem biegacza, uszkodzeniem rzepki lub łękotki. Na podstawie rezonansu lekarz może także zdiagnozować zapalenie stawu kolanowego lub też chorobę zwyrodnieniową kolana.

Są również przeciwwskazania do wykonania tego rodzaju badania. Wśród nich można wymienić obecność w organizmie elektronicznych urządzeń medycznych lub elementów metalowych. Przykładem mogą być te osoby, które posiadają np. rozrusznik serca. Można być jednak pewnym tego, że lekarz kierujący na takie badania, wcześniej przeprowadzi wywiad, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania.