Różnica bólu w piersiach przed okresem i w ciąży

ból piersi

Okres planowania ciąży to zwykle bardziej intensywne obserwowanie swojego organizmu przez kobietę. Często pierwszym objawem ewentualnej ciąży jest ból piersi, jednak jaka jest różnica bólu w piersiach przed okresem i w ciąży? Sprawdzamy, jak się nie pomylić.

Różnica bólu w piersiach przed okresem i w ciąży – czy da się to rozdzielić?

Cyklicznie pojawiający się ból w piersiach jest jednym z objawów napięcia przedmiesiączkowego.  Równie często pojawia się w połowie cyklu, czyli w czasie owulacji. Zwykle odpowiedzialne są za to hormony. Niedobór progesteronu oraz nadmiar estrogenów i prolaktyny może powodować ból i powiększenie piersi. Zdarza się, że bolesność piersi pojawia się w wyniku nagromadzenia wody w organizmie. Jeżeli jest to ból związany ze zbliżającą się menstruacją, zwykle pojawia się 5-7 dni przed okresem i kończy wraz z jego rozpoczęciem.

We wczesnej ciąży ból piersi może pojawić się ponownie w wyniku działania hormonów. Tutaj odpowiada za to jednak gonadotropina kosmówkowa, której zadaniem jest utrzymanie ciąży i zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Później jej rolę przejmuje już progesteron, który także może powodować bóle piersi.

W czasie ciąży obolałe piersi to sygnał przygotowań do produkcji mleka – ten proces rozpoczyna się jeszcze w pierwszym trymestrze ciąży.

Sam objaw to przede wszystkim tkliwość piersi – głównie sutków. Kobiety często mają wrażenie, że piersi są ciężkie i obolałe. Stają się także wrażliwe na dotyk i mogą być lekko powiększone. U części pań bolesność piersi promieniuje do innych części ciała. Czasami pojawia się także swędzenie brodawek.

Czy te objawy różnią się przed okresem i w ciąży? Raczej nie i z tego powodu jest to bardzo ciężkie do odróżnienia. We wczesnym etapie potwierdzić lub wykluczyć ciążę może tylko test ciążowy lub badanie krwi pod kątem hormonu beta-HCG. Jedyna różnica w bolesności piersi to czas jej występowania. W przypadku napięcia przedmiesiączkowego to maksymalnie 10 dni, natomiast w ciąży może trwać aż do trzeciego trymestru.

Piersi mogą również mogą boleć podczas menopauzy – Więcej tutaj: https://ellie.pl/bol-w-piersiach-podczas-menopauzy-przyczyny-objawy-i-metody-leczenia/

Różnica bólu w piersiach przed okresem i w ciąży – kiedy będzie wskazywał na zapłodnienie?

W przypadku ciąży ból piersi może być nieco inny niż przed menstruacją. We wczesnej ciąży, jeszcze przed wykonaniem testu, może to być bardzo ciężkie do rozróżnienia. Kobiety często dopiero po kilku tygodniach są w stanie zauważyć różnicę. Wówczas mówią często o pewnym przyzwyczajeniu do lekkiego dyskomfortu. W przypadku ciąży także kolor brodawek może zmienić się na bardziej intensywny, a nawet bardzo ciemnobrązowy.

Z czasem, w ciąży, wokół piersi pojawią się widoczne żyły, a piersi staną się wyraźnie ciężkie, szczególnie po zdjęciu biustonosza. Powoduje to uczucie ciągnięcia piersi w dół.

Należy jednak pamiętać, że jest to objaw bardzo subiektywny. Zdarza się, że kobiety w ciąży czują tylko powiększenie piersi, bez uczucia bólu. Często ból ten jest nawet słabszy niż przed miesiączką. Wiele pań twierdzi także, że jedynym objawem ciąży są widoczne żyły. Jest to zatem bardzo niecharakterystyczna cecha, która nie powinna sugerować nam ewentualnego zapłodnienia.

Ból w piersiach – kiedy powinien niepokoić?

Ból w piersiach może utrzymywać się przez całą ciążę lub kilka dni jeśli dotyczy zmian hormonalnych przed menstruacją. Ból może się także utrzymywać po ciąży, w trakcie karmienia piersią. Wówczas świadczy to z dużym prawdopodobieństwem o błędnej technice przystawiania dziecka do piersi. Może to także świadczyć o nawale pokarmu lub zapaleniu piersi. Skonsultuj się w lekarzem jeśli jednak te objawy się utrzymują. Także samo zapalenie piersi najczęściej wymaga konsultacji lekarskiej i leczenia antybiotykowego.

Ból w piersiach świadczyć może także o zmianach nowotworowych. Nie jest to jednak pierwszy objaw. Taki ból pojawi się dopiero w momencie, kiedy guz urośnie do kilku centymetrów. Nie powinna być to zatem pierwsza myśl w przypadku przedłużających się bólów piersi.

Znacznie częściej zdarzają się niegroźne torbiele w piersiach. Zdarzają się tak samo często u kobiet młodych, jak i nieco starszych. Torbiel może uciskać na sąsiadujące nerwy, a to będzie powodowało ból. Torbiel powinna być jednak wyczuwalna przy okazji samobadania piersi. Podobnie sytuacja może wyglądać w przypadku włókniaków. Te mogą mierzyć nawet kilkanaście centymetrów i występować w sporych grupach. Są zupełnie niegroźne dla zdrowia, ale wymagają usunięcia chirurgicznego.

Różnica bólu w piersiach przed okresem i w ciąży może być ciężka do rozpoznania. Warto jednak obserwować swój organizm i gdzieś w głowie notować, jak wygląda pewna norma dla naszego organizmu. Z czasem to pozwoli odróżnić bóle na różnych etapach naszego życia.