Farbowanie włosów bibułą – jak osiągnąć zamierzony efekt?

bibuła

Farbowanie włosów bibułą to świetny sposób na stworzenie wyjątkowej fryzury na imprezę lub wyjście z przyjaciółmi. To koloryzacja całkowicie bezpieczna dla włosów, warto jednak pamiętać o kilku zasadach podczas farbowania. Jak wykonać farbowanie bibułą i jakich efektów można  oczekiwać? Czy jest to sposób dobry dla każdego rodzaju włosów?

Farbowanie bibułą – najważniejsze zalety

Dzięki kolorowej bibule stworzyć można fantazyjną fryzurę na letnią imprezę albo karnawałowy bal w przedszkolu. Zafarbować można całe włosy, same końcówki albo wybrane pasma. Farbowanie włosów bibułą ma wiele zalet, do których należą:

  • niski koszt i łatwa dostępność materiału potrzebnego do koloryzacji – bibułę można kupić w większości sklepów papierniczych;
  • łatwość procesu koloryzacji i krótki czas jej trwania;
  • łatwość zmycia koloru z włosów;
  • bezpieczeństwo stosowania – barwniki z bibuły nie niszczą struktury włosów.

Prawidłowe wykonanie koloryzacji bibułą pozwala cieszyć się ze spektakularnych rezultatów. Trzeba jednak pamiętać, że efekt jest nietrwały i zwykle utrzymuje się do pierwszego mycia włosów.

Farbowanie włosów bibułą –  jaki efekt można uzyskać?

Farbowanie bibułą pozwala na uzyskanie kolorowych pasem w niemal wszystkich możliwych kolorach, od odcieni pastelowych, po mocne, nasycone, intensywne barwy. W zależności od tego jak włosy zostaną zafarbowane, kolor widoczny będzie na całej długości lub tylko na końcówkach. Ciekawie prezentuje się także bibułowe ombre. Trzeba jednak pamiętać, że efekt koloryzacji zależy od trzech czynników:

  • koloru włosów (im jaśniejsze są włosy naturalne, tym intensywniejszy i lepiej widoczny naniesiony barwnik z bibuły);
  • barwy bibuły (im mocniej napigmentowana, tym lepszy efekt koloryzacji);
  • ogólnej kondycji włosów (na włosach zniszczonych, rozjaśnianych i po trwałej ondulacji efekt koloryzacji może być silniejszy i bardziej trwały).

Jak farbować włosy bibułą krok po kroku

Jak zafarbować włosy bibułą? Cały proces jest szybki i naprawdę nieskomplikowany. Po wybraniu odpowiednich kolorów bibuły, należy:

  1. Pociąć bibułę na pasma o szerokości ok. 2 cm.
  2. Owinąć wybrane suche pasma włosów bibułą, następnie spryskać wodą ze zraszacza. Dla wzmocnienia efektu można poszczególne zwilżone pasma owijać folią aluminiową.
  3. Pozostawić bibułę na włosach przez pół godziny. Dla wzmocnienia efektu koloryzacji, można owinięte folią pasma podgrzać strumieniem ciepłego powietrza z suszarki.
  4. Zdjąć bibułę i pozostawić włosy do wyschnięcia na powietrzu.

Jak zmyć bibułę z włosów?

Farbowanie bibułą jest  sposobem na nietrwałą koloryzację i uzyskanie jednorazowego efektu, który zazwyczaj zmywa się już przy pierwszym myciu włosów. Nie potrzeba do tego żadnych specjalnych kosmetyków. Jak zmyć bibułę z włosów? Włosy wystarczy umyć szamponem, nałożyć zwykle stosowaną odżywkę i po koloryzacji nie będzie śladu.

Jeśli jednak włosy były silnie porowate, przesuszone lub zniszczone, a barwnik wniknął głębiej, resztki bibułowego pigmentu mogą być widoczne przez dłuższy czas. W ich usunięciu pomocne może być zastosowania maski na włosy z dodatkiem kilku kropel wody utlenionej lub kwasku cytrynowego. Po zmyciu maski, nie powinno być już śladu po barwniku.