Odżywki, szampony i ampułki na wypadanie włosów – jak działają takie produkty?

Gęste, zdrowe, a zwykle także i długie włosy uznawane są przez wielu za symbol kobiecości. Zdarza się jednak, że pomimo starań o utrzymanie pięknej fryzury, włosy zaczynają wypadać w przyspieszonym tempie, co martwi szczególnie panie. W takiej sytuacji najczęstszym wyborem są kosmetyki odżywcze jak szampony czy ampułki, których zadaniem jest zagęszczenie włosów i wzmocnienie skóry głowy. Jak działają takie produkty, po które rzeczywiście warto sięgnąć i co może być przyczyną wypadania włosów?

Dlaczego włosy nadmiernie wypadają?

Wypadanie włosów jest naturalnym procesem związanym z kolejnymi etapami ich wzrostu. Każdy zdrowy człowiek traci dziennie kilkadziesiąt włosów, zwykle zupełnie tego nie zauważając. Kiedy więc wypadanie włosów staje się problematyczne? Wtedy gdy traci się ich zbyt wiele, a dokładniej ponad 100 sztuk dziennie. Oczywiste jest, że nikt nie przelicza pojedynczych wypadających włosów. Za niepokojące uznaje się więc zwiększone wypadanie związane z wyciąganiem całych pasem podczas ich czesania, mycia czy stylizacji.

Nadmierne wypadanie włosów bywa związane z kwestiami genetycznymi, i tak też jest w przypadku większości diagnoz stawianych mężczyznom zmagającym się z tym problemem. U panów związane jest to często z łysieniem androgenowym, czyli nadwrażliwością mieszków włosowych na pochodną testosteronu. U pań taka diagnoza stawiana jest nieco rzadziej, a przy leczeniu konieczne może być zastosowanie środków farmakologicznych.

Włosy mogą wypadać również przez czynniki takie jak:

  • podrażnienie skóry głowy związane z korzystaniem ze zbyt silnych lub obciążających kosmetyków;
  • brak równowagi hormonalnej;
  • niedobory ważnych składników odżywczych;
  • osłabienie organizmu związane z przebytymi chorobami, zabiegami i przyjmowanymi lekami;
  • zbyt częste korzystanie z urządzeń do stylizacji lub nakładanie produktów o agresywnym składzie jak farby do trwałej koloryzacji;
  • osłabienie związane z przemęczeniem i długotrwałym stresem.

Samodzielne dojście do źródła problemu i zbadanie, co dokładnie jest powodem nadmiernego wypadania włosów, może być trudne. Jeśli domowe sposoby nie pomagają, a Ty nie potrafisz określić, co wywołuje problemy, skontaktuj się z dermatologiem. Oceni on stan zdrowia Twojej skóry głowy i mieszków włosowych, zleci odpowiednie badania i w razie potrzeby indywidualnie dobierze odpowiednie środki lecznicze.

Produkty na wypadanie włosów – których warto używać?

Chcąc zagęścić włosy i pobudzić je do wzrostu, masz do dyspozycji wiele kosmetyków o działaniu pielęgnacyjnym, odżywczym i leczniczym. Jak wybrać produkt idealny dla siebie i które z nich przynoszą realne efekty? Przy wyborze warto zwrócić uwagę przede wszystkim na skład kosmetyków i zawarte w nich substancje czynne.

Dobry szampon na wypadanie włosów powinien zawierać bardzo delikatne składniki myjące, które nie podrażniają osłabionej skóry głowy. Bardzo ważna jest również zawartość substancji, które odżywiają i rewitalizują włosy, pobudzając mieszki włosowe do pracy. Z takiego szamponu korzystaj przy każdym myciu włosów i delikatnie wmasowuj go w skórę głowy, by zawarte w nim składniki mogły zacząć działać.

Odżywki na wypadanie włosów są uzupełnieniem szamponu i zwykle zawierają dość podobne składniki. Od tradycyjnych odżywek różnią się tym, że najczęściej takie produkty nakłada się również na skórę głowy.

Ampułki na wypadanie włosów to produkty z najwyższą zawartością substancji czynnych, których zadaniem może być zatrzymanie wypadania włosów albo ich zagęszczenie, a czasami i jedno, i drugie. Kuracja z użyciem ampułek trwa zwykle od 4 do 6 tygodni, a dla jej efektów ważna jest przede wszystkim regularność stosowania.