Zegarek z masą perłową – unikalna, wyjątkowa ozdoba damskiego nadgarstka. Jak wybrać najlepszy model?

Perły i masa perłowa znów stają się popularne, inspirując projektantów na całym świecie. Powstaje z nich biżuteria, perłowym połyskiem mogą pochwalić się buty, damskie torebki i inne dodatki znanych marek. Nic dziwnego, wszak ten szlachetny, ponadczasowy materiał to synonim luksusu i elegancji – pragnienie wielu kobiet. Jaki jest sekret tego materiału? Czym cechują się zegarki z tarczą z masy perłowej? Jak wybrać idealny, wyjątkowy zegarek z masą perłową? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Wyjątkowy zegarek z masą perłową – piękno i luksus zamknięte w tarczy. Czym jest masa perłowa i jakie ma właściwości?

Masa perłowa, zwana także macicą perłową, jest niczym innym jak wewnętrzną warstwą muszli niektórych małży i ślimaków. Stworzenia te produkują ją, gdy obce ciało próbuje dostać się do wnętrza muszli. Masa perłowa składa się z minerałów, a głównie z warstwowo ułożonego węglanu wapnia, inaczej zwanego aragonitem. Powszechnie uważany za niezwykle kruchy i delikatny materiał, w rzeczywistości zaś to kluczowy element obronny mięczaków w walce z czyhającymi na nie drapieżnikami, rodzaj ich zbroi, ewolucyjnie zaś – jeden z najważniejszych tego rodzaju materiałów wyprodukowanych w świecie fauny. Dzięki warstwowemu ułożeniu aragonitu, sklejonego z macierzą organiczną z chityną, lustryną i innymi białkami w składzie, ta solidna konstrukcja nie pęka pod naporem drapieżnika. Warto wiedzieć, że średniej wielkości perełki mogą powstawać nawet kilka lat. To między innymi dlatego od wieków uważane są za jedne z najbardziej drogocennych klejnotów. Ten wspaniały materiał dostrzegł też przemysł zegarmistrzowski. Zegarek z masą perłową to, bez względu na sezon, jedna z najchętniej wybieranych damskich ozdób. Obecnie do produkcji zegarków z masą perłową wykorzystuje się tę naturalną, ale również łudząco do niej podobną, tak samo opalizującą perłową macicę syntetyczną.

Co sprawia, że damskie zegarki z tarczą z masy perłowej są tak pożądane?

Trudność pozyskania tego materiału, jak i wymagająca obróbka sprawiają, że macica perłowa jest materiałem rzadkim, a więc luksusowym. Kolejny aspekt to niewątpliwie jej niesamowity połysk, inny w zależności od kąta padania światła. Ponadto masa perłowa jest bardzo różnorodna, występuje w różnych kolorach, a jej połysk również może być mniejszy bądź większy. Ta niepowtarzalność sprawia, że damski zegarek z tarczą z masy perłowej staje się dodatkiem wręcz unikatowym, kusząc jedynym w swoim rodzaju opalizującym blaskiem.

Barwa masy perłowej jest zależna od gatunku małża oraz kraju jego występowania. Najcenniejsze perły to te które mienią się wszystkimi kolorami tęczy, zaś najbardziej powszechne są perły białe w odcieniach kremowych, różach czy szarościach i błękitach, nieco rzadziej – różowe, czarne i szmaragdowe. Z kolei jakość połysku jest związana ze strukturą warstw aragonitu.

Jaki zegarek z masą perłową wybrać?

Wybierając zegarek z masą perłową, w pierwszej kolejności oszacuj budżet, jaki możesz na niego przeznaczyć. Wartość czasomierza zależy od kilku czynników – jego mechanizmu, materiałów, z jakich został wykonany, a także jego jakości i designu. Gdy mowa o designie, warto wiedzieć, że dziś już nikt nie kojarzy pereł z przesadnym wyrafinowaniem i zbytnią zdobnością, sięgają po nie również projektanci młodzi, nowatorscy, nadając perłom i masie perłowej drugie życie. Oczywiście możesz zdecydować się na ikoniczny model klasyczny, ale amatorki modowych nowinek i dodatków bardzo nowoczesnych również z powodzeniem znajdą coś dla siebie. Zegarki damskie z perłową tarczą ozdobią nie tylko wieczorową kreację, ale także stylizacje na co dzień, nie tylko w stylu vintage.

Z pewnością najciężej będzie Ci wybrać idealną tarczę zegarka. Najpopularniejsze barwy to biel, srebro, krem. Z kolei te bardziej unikatowe to niebieskości, zieleń, róże, złoto i grafit. Wybierz taki projekt, który najlepiej wyrazi Ciebie.