Dlaczego warto wybrać materac sprężynowy?

Sprężyny kieszeniowe to nowoczesny rodzaj sprężyn stosowanych w materacach, zastępujących przestarzałe sprężyny bonellowe, które były niezwykle popularne w poprzednim wieku. Czym dokładniej są materace kieszeniowe i dlaczego warto postawić na ich wybór? Dowiedz się więcej o materacach z wkładem kieszeniowym!

Czym wyróżniają się materace z wkładem kieszeniowym?

W porównaniu do sprężyn bonellowych, sprężyny kieszeniowe nie są ze sobą połączone. Każda z nich została umieszczona w osobnej przegrodzie, wykonanej z przewiewnego materiału. Dzięki temu pracują niezależnie od siebie – każda ze sprężyn działa samodzielnie, dostarczając odpowiedniego podparcia dokładnie w miejscu, gdzie wywierany jest nacisk ciała na powierzchnię. Rozwiązanie takie sprawia, że sprężyny reagują wyłącznie w punkcie styku z materacem. W ten sposób wkład dostosowuje się do każdej zmiany pozycji użytkownika, gwarantując właściwe wsparcie sylwetki.

Kolejną zaletą wkładu kieszeniowego jest to, że nie przenosi on drgań. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla par – oznacza, że nie odczujemy ruchów drugiej osoby podczas zmiany pozycji snu. Oprócz tego, materace sprężynowe (kieszeniowe) są przewiewne i higieniczne. Ich budowa sprawia, że przepływ powietrza wewnątrz wkładu jest łatwiejszy niż w przypadku materacy piankowych. Dobrej jakości materac kieszeniowy jest także znacznie bardziej odporny na odkształcenia, w porównaniu do modeli piankowych.

Dla kogo polecane są materace kieszeniowe?

Materace kieszeniowe to rewelacyjny wybór dla wielu użytkowników. Nic więc dziwnego, że należą do najpopularniejszych modeli dostępnych na rynku, a ich wybór jest niezwykle szeroki. Właściwości materaca kieszeniowego zależą od tego, jaka pianka została zastosowana jako wierzchni komponent danego modelu.

Dla kogo są polecane materace kieszeniowe? Niemalże dla każdego, komu zależy na solidnym podparciu. Materace kieszeniowe są chętnie wybierane przez pary, szczególnie gdy jedna z osób często przebudza się w nocy i zmienia pozycję snu. Ze względu na swoją wytrzymałość, jest to także dobry wybór dla osób o wysokiej masie ciała. Materac sprężynowy zagwarantuje stabilne podparcie oraz trwałość. W przypadku tej grupy użytkowników polecane są modele z wkładem kokosowym.

Większość materacy o statusie wyrobów medycznych to właśnie modele kieszeniowe. Sprawdzą się w przypadku osób, które mierzą się ze schorzeniami mięśniowo-szkieletowymi oraz dolegliwościami bólowymi lub chcą im zapobiec. Takie modele są najczęściej wyposażone w strefy twardości, dzięki czemu głowa, barki, lędźwie, miednica, uda, łydki i stopy są odpowiednio podparte.

Ze względu na swoją wytrzymałość, jest to także dobry wybór dla osób o dużej masie ciała. Materac sprężynowy zagwarantuje stabilne podparcie. W przypadku tej grupy użytkowników polecane są modele z wkładem kokosowym.

Materac kieszeniowy będzie również dobrym wyborem dla osób wrażliwych na alergeny. Wkład, ze względu na swoją budowę, posiada odpowiedni stopień wentylacji. Dzięki temu wilgoć, roztocza, bakterie i pleśnie nie gromadzą się we wnętrzu materaca. Wkład kieszeniowy nie gromadzi również ciepła, będzie zatem komfortowy w sezonie letnim.

Kto nie powinien spać na materacach kieszeniowych?

Materace kieszeniowe nie są polecane dla osób o wadze poniżej 50 kilogramów, które mogą czuć znaczny dyskomfort podczas użytkowania. Takie modele nie są również odpowiednie dla dzieci do około szóstego roku życia, a także niemowląt. To dlatego, że średnica sprężyn w modelach kieszeniowych jest zbyt duża, by zapewnić właściwe podparcie drobnego ciała dziecka, co może negatywnie wpłynąć na kręgosłup naszej pociechy.

Wybór materaca kieszeniowego przynosi wiele korzyści. Łączy w sobie doskonałe wsparcie sylwetki, komfort oraz trwałość. W porównaniu do modeli piankowych materac kieszeniowy jest najczęściej wyborem znacznie bardziej ekonomicznym. W połączeniu z dobraną do naszych indywidualnych potrzeb pianką (np. z pianki termoelastycznej, wkładem kokosowym, lateksem), będzie trafnym wyborem dla większości użytkowników.