Dlaczego bolą mnie plecy na dole? Wyjaśniamy!

ból pleców

Dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa tak naprawdę mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Obecnie nie można już powiedzieć, że przytrafiają się one jedynie seniorom. Bardzo często skarżą się na nie osoby młode i wydawać by się mogło o dobrym zdrowiu. Najczęściej pojawia się bowiem ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, który może być promieniujący, aczkolwiek nie musi. Wobec tego gdzie szukać odpowiedzi na pytanie: dlaczego bolą mnie plecy na dole?

Ból pleców w okolicy lędźwi – przyczyny zależne od nas

Zarówno panie jak i panowie często po całym dniu spędzonym w pracy zadają sobie jedno pytanie: dlaczego bolą mnie plecy na dole? Okazuje się, że ból okolicy lędźwiowej kręgosłupa może wynika zarówno z przyczyn zależnych jak i niezależnych od nas. Zacznijmy jednak od tej sytuacji, w której ból pleców na dole jest poniekąd wywołany przez nas. Wówczas wywołują go czynniki takie jak:

  • nadwaga lub otyłość – gwałtowne przybranie na wadze jest dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa ogromnym obciążeniem;
  • zbyt długa praca w pozycji stojącej – spędzanie wielu godzin na nogach, bez odpoczynku wpływa na to, że mogą pojawić się dolegliwości bólowe lędźwi. Szczególnie narażone są na to panie, które dość często chodzą w butach na obcasie;
  • zbyt długa, jednostajna pozycja siedząca – nadmierne siedzenie również nie wpłynie pozytywnie na odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Długie siedzenie w jednej pozycji sprawia, że dolna część pleców jest narażona na nadmierne obciążenia.

Jak więc widać istnieje kilka przyczyn bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa, które zależą tylko i wyłącznie od nas. Jeśli więc, wystąpił któryś z wyżej wymienionych czynników, warto spróbować je wyeliminować. Różnica będzie szybko odczuwalna.

Bóle w okolicach lędźwi – przyczyny niezależne od nas

Dlaczego bolą mnie plecy na dole?- poszukiwania odpowiedzi na to pytanie mogą zaprowadzić nas nieco głębiej w medycynę. Okazuje się, że istnieje szereg czynników, które nie są od nas zależne, a mogą doprowadzić do powstania dolegliwości bólowych w dolnej części kręgosłupa. Najczęściej ból lędźwi może wynikać ze zmian zwyrodnieniowych, które poniekąd powiązane są z procesami starzenia się organizmu. Co więcej, panie mogą odczuwać ból w dole pleców, który spowodowany jest przebiegiem cyklu miesiączkowego. Jest to oczywiście sytuacja normalna, która nie powinna budzić obaw. Jeśli jednak ból w dole pleców trwa niezwykle długo i wydaje się, że stale przybiera na sile, wówczas może być on pierwszym sygnałem patologii nerek lub zmian nowotworowych kości.