Jak rodzice mogą pomóc dziecku w nauce czytania?

Nauka czytania to ważny element rozwoju dziecka. W jaki sposób można pomóc dziecku w nauce czytania? Z jakich pomocy skorzystać?

Umiejętność czytania to jedna z tych zdolności, którą powinien posiąść każdy człowiek w możliwie jak najmłodszym wieku. Nic zatem dziwnego, że tak duża grupa rodziców zastanawia się jak można pomóc dziecku w osiągnięciu tego celu. Przeprowadzone badania sugerują, że to jak sprawnie dziecko czyta w młodym wieku może mieć przełożenie na sukces na rynku pracy w dorosłym życiu.

Jak pomóc dziecku w nauce czytania?

Nauka czytania jak każda umiejętność wymaga czasu oraz ciągłego ćwiczenia. Rolą rodzica jest zachęcać dziecko do czytania oraz ułatwić mu cały proces. Jak dokładnie mogą pomóc rodzice dziecku? Poniżej prezentujemy najbardziej pomocne wskazówki.

Nauka czytania od najmłodszych lat

Zdarza się, że rodzice żyją w przeświadczeniu, iż zbyt wczesna nauka może przynieść negatywne rezultaty. Nic jednak bardziej mylnego. Wystarczy zapoznać dziecko z czytaniem w odpowiednim momencie i w rzetelny sposób. Czytanie maluchowi bajek od najmłodszych lat nie jest szkodliwe, a może jedynie przynieść pozytywny efekt później.

Nauka czytania nie różni się od nauki innych umiejętności

Przyswojenie sobie umiejętności czytania nie różni się w praktyce od zdobycia innych zdolności. Kluczowe jest sprawienie, żeby sam proces nauki był dla dziecka przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Krzyczenie na malucha lub przymuszanie nie będą działać i przyniosą odwrotny skutek od pożądanego. Nauka czytania powinna być dla dziecka po prostu zabawą. W ten sposób maluch efektywnie przyswaja wiedzę. Pomocne w tym celu mogą okazać się zabawki do nauki czytania.

Cały czas mów do swojego dziecka

Jeżeli dziecko ma umieć czytać w danym języku musi najpierw ten język dobrze rozumieć. Zrozumieć go może poprzez słuchanie, a potem mówienie. Przeprowadzone badania pokazują, że częste mówienie do dziecka zróżnicowanym słownictwem, na różne tematy znacząco pomaga w procesie nauki czytania.

Czytaj dziecku książki

Najnowsze badania udowodniły, że czytanie przynosi korzyści już w przypadku dzieci, które skończyły dziewiąty miesiąc życia. Możliwość zapoznania się ze zróżnicowanym słownictwem w książkach dla dzieci przekłada się na zdolności językowe oraz inteligencję. Sugerujemy korzystać z dedykowanych dla dzieci książeczek, które zostały zatwierdzone przez odpowiednie instytucje naukowe.

Zapoznaj dziecko z literkami i pisaniem

Pociecha nie będzie wstanie czytać i pisać, jeżeli najpierw nie nauczy się jak wyglądają i brzmią poszczególne litery. Najczęściej nauka liter odbywa się w przedszkolu, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby rodzice uczyli dziecka literek znacznie wcześniej. Nie chodzi tutaj o długie sesje, lecz raczej poznawanie liter w formie, krótkiej, maksymalnie dziesięciominutowej zabawy. Pomocne będą tutaj różnego rodzaju zabawkowe szablony do rysowania liter, które rozbudzą zainteresowanie dziecka i pozwolą utrwalić kształt liter.

Zachęcaj do czytania i zadawaj pytania

Jeżeli dziecko zaczyna już czytać na głos to pamiętaj by prosić je o streszczenie tego co usłyszałeś oraz zadawaj dodatkowe pytania, na temat historii lub zawartych tam informacji. Czytanie nie polega bowiem tylko na wypowiadaniu zdań, ale na zrozumieniu i przyswojeniu zawartych w tekście informacji.