Olejek różany – piękny zapach i bogactwo składników pielęgnacyjnych

olejek różany

Olejek różany, o wyjątkowo kuszącym, kwiatowym zapachu i cennych właściwościach kosmetycznych należy do najdroższych na świecie. Bogactwo cennych składników sprawia jednak, że pomimo swojej ceny, olejek różany wykorzystywany jest do produkcji nie tylko perfum, ale również kosmetyków do pielęgnacji włosów,  skóry i masażu. Jak wykorzystać olejek różany? Czy w warunkach domowych można taki olejek zrobić samodzielnie?

Olejek różany – właściwości

Olejek różany właściwości swoje zawdzięcza bogactwu substancji aktywnych, czynnych biologicznie. Należą do nich przede wszystkim:

  • nienasycone kwasy tłuszczowe, odbudowujące naturalną warstwę lipidową naskórka, odżywiające i regenerujące;
  • witaminy A, C, D i E oraz minerały, między innymi selen, cynk i fosfor;
  • flawonoidy – silne antyoksydanty, spowalniające procesy starzeniowe skóry;
  • karotenoidy, poprawiające koloryt skóry;
  • terpeny odpowiadające za intensywny zapach olejku, ale również jego działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe;
  • antocyjany, uszczelniające naczynia krwionośne, zapewniające elastyczność i regulujące prawidłową przepuszczalność naczyń włosowatych, a tym samym przeciwdziałające powstawaniu pajączków na skórze.

Dzięki zawartości substancji aktywnych, olejek wykorzystywany jest do środków pielęgnacyjnych i kosmetyków zapachowych, ale również do aromaterapii i masażu.

Olejek różany do twarzy

Olejek różany do twarzy sprawdzi się w przypadku skóry suchej i dojrzałej, a także skłonnej do podrażnień i pękania naczynek.  Dzięki zawartości witaminy E i C oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, skóra staje się wyraźnie gładsza, zregenerowana i odżywiona. Jednocześnie, poprawia się poziom jej nawilżenia, a dzięki odbudowie naturalnej warstwy lipidowej, proces ponownego jej przesuszania ulega znacznemu spowolnieniu. Panie korzystające z dobroczynnego wpływu olejku różanego na swoją twarz doceniają to, jak spłyca zmarszczki, ujędrnia skórę i zdecydowanie poprawia jej koloryt. Oznaki zmęczenia znikają, a twarz wydaje się dużo młodsza i bardziej promienna już po kilku użyciach.

Olejek różany na włosy

Olejek  różany sprawdza się również jako składnik preparatów do pielęgnacji włosów, ma silne właściwości nawilżające i natłuszczające, dlatego nadaje się idealnie do pielęgnacji włosów przesuszonych i zniszczonych.  Olejek różany na włosy  działa  jak opatrunek na zniszczone, rozdwajające się końcówki. Zdecydowanie zmniejsza elektryzowanie i puszenie się włosów, przez co jest często wybierany do pielęgnacji przez panie o naturalnie kręconych pasmach. Zastosowanie kilku kropli po umyciu włosów nadaje lokom większą sprężystość i trwałość. Włosy są przy tym miękkie i pięknie pachną.

Jak zrobić olejek różany w domu?

Mając na uwadze jego wysoką cenę, wiele osób zastanawia się, jak zrobić olejek różany w domu. Ten oryginalny wytwarzany jest z płatków róży damasceńskiej, w procesie destylacji, a następnie ekstrakcji. Na 1 kg gotowego produktu konieczne jest wykorzystanie 1 tomy płatków! W warunkach domowych trudno odtworzyć proces produkcji tego oryginalnego olejku.

W domu  można jednak przygotować substytut z wykorzystaniem płatków róż ogrodowych oraz dowolnego oleju o dobrym składzie, na przykład migdałowego lub innego o neutralnym zapachu, z pestek winogron lub awokado. Wystarczy zalać płatki olejem i pozostawić w słoiku w nasłonecznionym miejscu. Dzięki takiej maceracji, część substancji aktywnych z płatków ulegnie rozpuszczeniu w tłuszczu. Taki olej można stosować do pielęgnacji twarzy i na włosy.