Montaż ogrzewania podłogowego — jakie są koszty i jak długo trwa proces?

Systemy ogrzewania podłogowego, czyli tzw. podłogówki, zadomowiły się już na dobre w naszych mieszkaniach — zwłaszcza tych nowszych. I mimo że jest to rozwiązanie wydajne, komfortowe oraz, przede wszystkim, oszczędne, niektóre kwestie z nim związane wciąż budzą wątpliwości. Ile wynosi koszt instalacji? Jak długo zajmie montaż i czy jest to skomplikowany proces?

Ile wydamy na instalację ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe to inwestycja — jeżeli chcemy w przyszłości oszczędzać nawet kilkanaście procent na rachunkach, musimy wydać nieco więcej „na start” i kupić elementy naprawdę dobrej jakości.

Koszt części niezbędnych do prawidłowego działania podłogówki — rur, kabli, podkładek, folii grzewczych — zależy w dużej mierze od tego, czy zdecydujemy się na ogrzewanie elektryczne, czy wodne. System podłączony do sieci elektrycznej wiąże się z wyższymi wydatkami — za metr kwadratowy podgrzewanej powierzchni zapłacimy 250-300 złotych. Ogrzewanie podłogowe wodne będzie nas kosztowało o kilkadziesiąt złotych mniej.

Do wydatków związanych z instalacją ogrzewania musimy doliczyć także koszt robocizny — profesjonalne usługi też swoje kosztują. Ich wycena zależy od powierzchni pomieszczeń, w których chcemy zamontować podłogówkę oraz metody instalacji. Przykładowo, jeżeli zdecydujemy się na frezowanie pod ogrzewanie podłogowe (niekonieczne, ale gwarantujące bardziej wydajny przepływ ciepła!), to z pewnością zapłacimy więcej, niż gdybyśmy wybrali montaż standardową techniką bez frezowania.

Jak długo trwa cały proces montażu podłogówki?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. To, ile potrwa przejście przez wszystkie etapu montażu (a jest ich sporo!) będzie uzależnione od kilku czynników: powierzchni i stopnia skomplikowania prac, rodzaju ogrzewania (montaż podłogówki wodnej wymaga znacznie więcej pracy), a nawet warunków pogodowych (niska temperatura zawsze oznacza opóźnienia)!

Dobrze — ale jak, w przybliżeniu, może przebiegać proces montażu? Zanim fachowcy z https://frezowanierowkow.pl/ zaczną rozkładać rury, kable lub folie grzewcze, muszą zadbać o przygotowanie posadzki — oszlifować podłoże, nałożyć warstwy izolacji termicznej i przeciwwilgociowej oraz zająć się dylatacją obwodową. To zadania na kilka długich dni!

Właściwa instalacja ogrzewania — układanie rur lub folii grzewczych — może zająć dwa dni albo dwa tygodnie. Wszystko zależy od tego, na który rodzaj podłogówki się zdecydowaliśmy. Montaż ogrzewania wodnego jest bardziej skomplikowany, a więc i czasochłonny; nieraz trwa nawet kilka tygodni. Położenie folii grzewczych jest znacznie prostsze — profesjonaliści poradzą sobie z tym w dwa-trzy dni.

To oczywiście nie koniec — czeka nas jeszcze wylanie posadzki. W mieszkaniu lub domu jednorodzinnym wylewkę możemy położyć nawet w kilka godzin. O wiele dłużej zajmie jej wyschnięcie; od momentu wylania zaprawy do pierwszego włączenia ogrzewania minąć może tydzień — jeśli wykorzystamy szybkoschnącą wylewkę anhydrytową, lub miesiąc — w przypadku tradycyjnej zaprawy cementowej.