Do jakiego wieku można zajść w ciążę?

młoda kobieta w ciąży

Gdyby patrzeć wyłącznie na teorię, okres reprodukcyjny u kobiet zaczyna się z pierwszą miesiączką, a kończy wraz z menopauzą. Praktyka pokazuje jednak coś zupełnie innego, zatem do jakiego wieku można zajść w ciążę? To zależy od wielu czynników.

Do jakiego wieku można zajść w ciążę? Sprawdzamy statystyki!

Teoretycznie, w ciążę można zajść przez około 30-40 lat, jednak brak menopauzy nie świadczy jeszcze o płodności kobiety. Zdarzają się kobiety, które zachodzą w pierwszą ciążę po 40. roku życia, ale z drugiej strony coraz większe jest grono pań, które w młodym wieku, przez lata nieskutecznie starają się o dziecko.

Z wiekiem rośnie także ryzyko wad rozwojowych płodu. Znacznie wzrasta ono już po 30. roku życia i rośnie proporcjonalnie z wiekiem. Co ciekawe, jeśli kobieta urodziła już dziecko, ryzyko wad rozwojowych i poronienia w ciąży po 35. roku życia wzrasta tylko nieznacznie. Zdarzają się oczywiście ciąże w wieku 50 czy 60 lat, natomiast są one rzadkością.

Do jakiego wieku można zajść w ciążę? To zależy od ilości komórek jajowych

Każdą miesiączką rozpoczyna nowy cykl, w którego czasie organizm kobiety przygotowuje się do ewentualnego zapłodnienia. Jeżeli dojdzie do kontaktu komórki jajowej z plemnikami, a jeden z nich przejdzie do środka komórki – mówimy o zapłodnieniu.

I tutaj pojawia się kilka komplikacji. Nie w każdym cyklu menstruacyjnym dochodzi do uwolnienia komórki jajowej z jajnika do jajowodu. Związane jest to z zaprogramowaną od urodzenia ilością komórek jajowych. Także czynniki środowiskowe i ewentualne zmiany chorobowe w ciele kobiety mają wpływ na cały system hormonalny, a więc także na zapłodnienie.

Z drugiej strony, sam fakt zapłodnienia niczego jeszcze nie potwierdza. Te dwie połączone komórki mają do przejścia bardzo długą drogę i jeszcze większą ilość przemian. Statystyki mówią, że 1 na 6 ciąż zakończy się poronieniem w pierwszych 12. tygodniach. Kobieta praktycznie nie ma na to wpływu. Można nawet powiedzieć, że jest to naturalna selekcja – ogranizm pozbywa się zarodka, które jest zbyt słabe, aby przeżyć. Także zmiany chorobowe np. mięśniaki macicy, które przecież zdarzają się coraz częściej, mogą utrudniać zagnieżdżenie zarodka, a bez tego kontynuowanie ciąży jest po prostu niemożliwe.

Znamy kilka grup czynników, które w znacznym stopniu wpływają na możliwość zajścia w ciążę:

  • wiek;
  • gospodarka hormonalna i zdrowie kobiety;
  • szeroko rozumiany tryb życia;
  • geny;
  • stres.

Te czynniki wpływają także na najlepszy – według ginekologów – wiek na zajście w ciążę. Lekarze wskazują wiek między 20 a 30 rokiem życia. Tymczasem, średnia wieku kobiet, które decydują się na pierwszą ciążę, jest coraz wyższa. W tym wieku ilość powikłań ciąży jest najmniejsza, bo organizm kobiety jest już dojrzały, ale jeszcze nieprzeciążony. Mówi się także o tym, że w tym czasie ilość owulacji w trakcie cyklów jest największa, a więc prawdopodobieństwo zapłodnienia również jest bardzo duże.

Co może się wydarzyć, kiedy ciąża zdarzy się później?

Ponownie spójrzmy na statystyki. Przykładem niech będzie częstość występowania zespołu Downa. U matek w wieku około 20 lat zespół ten wystąpi w 1 na ponad 1600 ciąż, natomiast w wieku 40 lat już w przypadku 1 na 100, a pięć lat później w 1 na 30 ciąż. Takie wzrosty częstości wad rozwojowych płodu dotyczą nie tylko tego jednego schorzenia, ale wszystkich innych wad, które rozpoczynają się w trakcie życia płodowego.

Samo zapłodnienie w późnym wieku może być po prostu niemożliwe, jeżeli w organizmie kobiety kończy się „zapas” komórek jajowych. W trzeciej dekadzie życia do jajowodu wydzielanych jest najwięcej komórek jajowych w całym naszym życiu, a badania mówią, że już po 30 roku życia kobieta ma do dyspozycji jedynie 12% komórek jajowych, natomiast po 40 roku życia 3% tych komórek.

Nie ma precyzyjnej odpowiedzi na pytanie, do jakiego wieku można zajść w ciążę. Teoretycznie jest to możliwe na przestrzeni niemal 40 lat, jednak wiele czynników wpływa na płodność kobiety. Jeżeli posiadanie dziecka jest dla nas ważne, nie warto zwlekać z tą decyzją, aby uchronić się przed stresem i zapewnić dziecku optymalne warunki do rozwoju płodowego.