Picie kawy na czczo

picie kawy na czczo

Uwielbiasz kawę i zastanawiasz się jaki wpływ ma ona na nasz organizm? A może zastanawiasz się czy nie spożywasz zbyt wiele kofeiny w ciągu jednego dnia? Koniecznie sprawdź poniższy artykuł.

Czy warto pić kawę?

Ogromna część społeczeństwa rozpoczyna swój dzień od kawy, która może przybierać różne postaci. Może być to na przykład tak zwana 'mała czarna’ lub chociażby Cappuccino czy Latte. Kofeina w niej zawarta napędza nas do działania, a wiele osób twierdzi, że zwyczajnie nas budzi i doprowadza do stanu, w którym możemy rozpocząć dzień i pójść do pracy lub na uczelnie.

Oprócz pobudzenia kawa oferuję zdecydowanie więcej zalet. Dzięki piciu kawy możemy zaobserwować zwiększony metabolizm i poprawne działanie jelit. Co więcej, jest to działanie prozdrowotne. Regularne picie kawy ma pozytywny wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia niektórych schorzeń takich jak marskość wątroby czy choroby Parkinsona.

Picie kawy na czczo

Wokół tego czy warto lub czy można pić kawę na pusty żołądek – powstało wiele mitów i niedomówień, więc nic dziwnego, że tak ogromna część społeczeństwa dalej tego nie wie.

Niestety odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta, a najlepszym określeniem w tym przypadku będzie słynne 'to zależy’. Według wielu naukowców godzina spożywania kawy nie ma żadnego znaczenia w kontekście naszego zdrowia. Jak potwierdzają badania naukowe, picie kawy na czczo, przed śniadaniem nie ma negatywnego wpływu na nasze trawienie, zwyczajnie nie ma na to obecnie konkretnych i niepodważalnych dowodów.

Czy w takim raziem można pić kawę na czczo? Oczywiście, że tak. Wszystko zależy w tym przypadku również od naszych osobistych preferencji i tego jak planujemy swój dzień. Warto również obserwować swój organizm, każdy z nas jest inny i być może Twoje ciało nie będzie dobrze reagować na picie kawy przed spożyciem posiłku.

Warto mieć również na uwadze, że picie kawy białej, a więc tej z dodatkiem mleka, na pusty żołądek – może mieć wpływ na wzrost poziomu cukru we krwi.

Ile kofeiny dziennie możemy przyjąć?

Skoro już wiesz jak bardzo pozytywny wpływ na zdrowie ma spożywanie kofeiny, z pewnością zastanawiasz się jaką maksymalną, dzienną dawkę możesz przyjąć. Nadmierne spożycie kofeiny może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie! Niestety kofeina może nas uzależniać,        a picie jej w nadmiernych ilościach może doprowadzić do kołatania serca oraz ataków paniki. Co więcej, picie nadmiernych ilości kawy może doprowadzić do migreny oraz wysokiego ciśnienia krwi.

Ile w takim razie maksymalnie możemy spożywać kofeiny w ciągu dnia? W przypadku osób dorosłych zaleca się przyjmowanie nie większej ilości niż 400 mg dziennie, co może być odpowiednikiem 4-5 filiżanek kawy dziennie. Co ciekawe, kofeina znajduje się również w herbacie!

Jaką kawę uwielbiają Polacy?

Narodem, który od razu kojarzy nam się z kawą są oczywiście Włochy. Polska jest jednak w ścisłej czołówce Państw, które ją uwielbiają. Z tego też powodu coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na zakup dobrych jakościowo ekspresów do kawy. Oczywiście w przypadku firm najczęściej jest to już obowiązkowy element wyposażenia każdego pomieszczenia socjalnego. Właściciel firmy dba tym samym o swoich pracowników, a kofeina ma pozytywny wpływ na ich wydajność.

Jaką kawę najczęściej wybierają Polacy? Według wielu źródeł Polacy zakochali się w kawie białej, a więc tej z dodatkiem mleka. Oprócz niej chętnie wybierane jest również Cappuccino i Latte. Oczywiście nie brakuje w Polsce również fanów kawy czarnej czy małego Espresso. Kawa rozpuszczalna jest częściej wybierana niż ta sypana, a popularność niezmiennie zyskuje wspomniana już wcześniej kawa ziarnista prosto z ekspresu.

Ogromną popularnością cieszą się również kawiarnie. Jest to miejsce spotkań towarzyskich, w których możemy porozmawiać wspólnie przy kawie i ciastku. Wiele osób spędza również czas w kawiarniach samemu, biorąc ze sobą laptopa i pracując zdalnie bądź ucząc się na studia.

Przeciwwskazania do picia kawy

Jak się pewnie domyślasz, kawa nie jest zalecana dla wszystkich, a pewne osoby kategorycznie powinny od niej stronić. Po pierwsze, kawy nie możemy podawać naszym dzieciom, dla których maksymalne dawki kofeiny są zdecydowanie mniejsze niż dla osób dorosłych. Kobiety, które są w ciąży lub te, które w dalszym ciągu karmią piersią – powinny maksymalnie zminimalizować spożycie kofeiny, na przykład do jednej bądź dwóch filiżanek dziennie. Co ciekawe wielu lekarzy rekomenduje całkowicie odsunięcie się ich od kawy. Kofeina potrafi przenikać przez barierę łożyska i może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Kawy nie powinny spożywać również osoby, które borykają się z refluksem, zespołem jelita drażliwego czy choroby Leśniewskiego-Crohna. Wrzody żołądka również będą przeciwwskazaniem do spożywania kofeiny.

W sytuacji kiedy nie cierpisz na wyżej wymienione choroby, a Twój organizm nie odbiera żadnych negatywnych skutków spożywania kofeiny – kawa może mieć wiele właściwości prozdrowotnych dla Ciebie. Tym samym będzie to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Uważaj jednak, aby miłość do kawy nie przerodziła się w uzależnienie!