Jak zmniejszyć opuchliznę stóp?

Opuchlizna stóp, a także większej powierzchni na nogach to powszechny problem, wynikający z różnych przyczyn, począwszy od prostego zmęczenia aż po poważniejsze schorzenia zdrowotne. Jest to stan, w którym dochodzi do nadmiernego gromadzenia się płynów w tkankach stóp, co powoduje ich obrzęk i zwiększenie objętości.Bez względu jednak na powód, opuchnięte nogi mogą powodować ból i ograniczać mobilność. Jak zmniejszyć opuchliznę stopy, co stosować na opuchnięte nogi i jakie mogą być ich przyczyny? Wyjaśniamy.

Jak zlikwidować opuchliznę na stopie?

Opuchnięte nogi to częsty problem, który może być spowodowany różnymi czynnikami, od których zaś zależy co na opuchliznę stopy zastosować. Opuchlizna może wynikać z zatrzymania płynów w organizmie i jest to zdecydowanie najczęstsza przyczyna takiej opuchlizny. Dodatkowo może wynikać z siedzenia lub stania przez długi czas, ciąży, zażywania niektórych leków czy problemów ze strony układu krążenia. Opuchlizna pojawia się również przy urazach, takich jak skręcenia czy złamania, ale także w przypadku infekcji – zapalenia powięzi stopy, stanów zapalnych kości.

Niewątpliwie opuchnięte nogi to również efekt niektórych chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca i choroby serca. Często również sami przyczyniamy się do powstania tego problemu m.in. stosując niewłaściwą dietę, w której znajdują się duże ilości soli. Prowadzi to do zatrzymywania wody w organizmie, a to z kolei prowadzi do opuchlizny. Niewłaściwa dieta może również prowadzić do otyłości, co zaś zwiększa nacisk na stopy.

Jak pozbyć się opuchlizny na stopie?

Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie opuchlizny stóp, w tym m.in. unoszenie nóg w pozycji leżącej wyżej od poziomu serca, noszenie opasek uciskowych lub specjalnych pończoch bądź skarpetek uciskowych, przykładanie lodu do opuchniętych stóp. Warto również pamiętać o regularnych ćwiczeniach na poprawę krążenia i zmniejszenie opuchlizny, dzięki czemu zmniejszy się stan zapalny i obrzęk.  może pomóc zmniejszyć stan zapalny i obrzęk. Jeszcze co pomaga na opuchliznę na stopie? Otóż podobnie zadziała masaż stóp, dzięki któremu poprawi się krążenie i odprowadzanie z kończyn płynu limfatycznego. Zastanawiając się jednak opuchlizna na stopie jak leczyć, należy pamiętać, że jeśli opuchlizna jest silna, długo się utrzymuje, a do tego pojawiają się wraz z nią inne objawy, jak ból czy gorączka, należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ może to wynikać z poważniejszego problemu zdrowotnego, wymagającego zastosowania terapii ogólnoustrojowej.