Czy po liposukcji należy spodziewać się blizn?

liposukcja

Każdy z nas z całą pewnością marzy o świetnie wyrzeźbionej sylwetce, bez jakichkolwiek oznak tłuszczu lub niedoskonałości. Szczególną uwagę zwracają na to przede wszystkim panie. To właśnie one paniką reagują na każdy dodatkowy kilogram, a także próbują spalić nadprogramową tkankę tłuszczową poświęcają godziny na ćwiczenia cardio. Niemniej jednak często zdarza się, że tkanka tłuszczowa nagromadziła się już w takiej ilości, że niestety za pomocą ćwiczeń i diety nie będzie się dało jej usunąć. Wówczas panie najchętniej decydują się na zabieg liposukcji. Jednak czy zostaną po niej blizny?

Na czym polega zabieg liposukcji?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, czy po odsysaniu tłuszczu zostają blizny, warto na samy wstępie dowiedzieć się, na czym ten zabieg w ogóle polega. Przede wszystkim odsysanie tłuszczu to zabieg usunięcia zbędnej tkanki tłuszczowej bezpośrednio spod skóry pacjentki. Zabieg liposukcji wykonuje się w następujący sposób:

  • pacjentka znajduje się pod znieczuleniem miejscowym – w praktyce oznacza to, że jest ona w pełni świadoma przez cały zabieg;
  • lekarz wykonuje delikatne nacięcia w skórze – są to nacięcia przez które zostaną wprowadzone specjalistyczne rurki, które mają odsysać tłuszcz;

Tłuszcz podczas zabiegu liposukcji można odessać dosłownie z każdego miejsca na ciele pacjentki. Zabieg ten nie przeprowadza się tylko i wyłącznie w odniesieniu do ud, ramion, bioder, pośladków czy boczków. Oczywiście miejsce wykonania zabiegu i ilość tłuszczu, jaka może zostać odessana podczas jednej sesji, ustala jest pod indywidualne wymagania i predyspozycje pacjentki.

Czy po liposukcji można spodziewać się blizn?

Skoro wiemy już, na czym polega sam zabieg liposukcji, warto również dowiedzieć się, czy pod odsysaniu tłuszczu zostają blizny? Otóż wszystko zależy od tego, czy zdecydujemy się na to, by zabieg przeprowadzony był przez profesjonalistę. Doświadczony specjalista od chirurgii estetycznej będzie wiedział w jaki sposób wykonać nacięcia i wprowadzić rurki, by nie pozostawić po tym jak najmniejszego śladu. Oczywiście zabieg odsysania tłuszczu jest zabiegiem estetycznym, więc nie może być on również obarczony powstawaniem zbliznowaceń, które stanowiłyby dodatkowy problem estetyczny. Panie, które zdecydują się więc na taki zabieg, nie powinny się obawiać tego, że pozostaną po nim szpecące blizny. Trzeba jednak stosować się do zaleceń specjalisty i korzystać z bielizny uciskowej, a także unikać słońca i morskich kąpieli. Wówczas panie nie będą odczuwać żadnych efektów ubocznych odsysania tłuszczu.