Znaczenie oczyszczania w pielęgnacji skóry. Jak dobrać odpowiednie kosmetyki do demakijażu?

Oczyszczanie twarzy jest bardzo ważna dla zachowania zdrowej bariery hydrolipidowej. Jednocześnie w ten sposób można przygotować skórę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Oczywiście trzeba dobrać odpowiednio kosmetyk do demakijażu do rodzaju i potrzeb cery. Jak to zrobić i dlaczego należy regularnie oczyszczać skórę?

Dlaczego codzienne oczyszczanie skóry rano i wieczorem jest tak istotne?

Czysta i zdrowa, promienna skóra jest naszą wizytówką. Brak demakijażu powoduje, że w porach skóry gromadzą się zanieczyszczenia, ale i bakterie, co często prowadzi do stanów zapalnych. Stąd regularne oczyszczanie skóry twarzy jest bardzo ważne. Jednocześnie demakijaż przy dobrze dobranym kosmetyku daje uczucie orzeźwienia, gładkości, miękkości skóry. Demakijaż pozwala usunąć skutecznie zarówno klasyczne, jak i wodoodporne kosmetyki. Oczywiście trzeba wybrać produkt o odpowiedniej formule. Dzięki oczyszczaniu można pozbywać się zaskórników, a przy dodatku odpowiednich składników również zwężać pory czy zapewnić skórze optymalny poziom nawilżenia. Oczyszczona skóra lepiej wchłania substancje odżywcze, do tego jest jędrniejsza, bardziej elastyczna z mniejszą skłonnością do pojawiania się zmarszczek. Przy oczyszczaniu można bowiem wykonywać delikatny masaż skóry, który pobudza krążenie, a także fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny.

Jak dobierać kosmetyki do demakijażu do typu cery?

Bardzo ważne jest dobranie kosmetyków do demakijażu do typu i potrzeb cery. W przypadku cery suchej można wybrać produkt dwufazowy, który posiada fazę wodną i oleistą. Taką formułę ma płyn micelarny, który nadaje się także do cery tłustej, mieszanej czy wrażliwej, czyli jest uniwersalny. Dobrze sprawdzi się połączenie olejku i miceli. Olejki przyciągają i rozpuszczają makijaż. Warto wiedzieć, że micele działają niczym magnes przyciągając zanieczyszczenia i usuwając je. Kosmetyki do demakijażu oczu także powinny mieć taką strukturę, gdyż dzięki temu nie wywołują podrażnień. Istotne jest też pH zbliżone do pH skóry lub takie same.  Do skóry suchej można wybrać także mleczko do demakijażu. Działa odżywczo i łagodząco, a ponadto pozostawia skórę przyjemną w dotyku. Warto wiedzieć, że gdy kosmetyk do demakijażu ma pH takie jak skóra, nie trzeba dodatkowo sięgać po tonik. Jeśli jednak tak nie jest, należy jeszcze zaopatrzyć się w tonik do twarzy, który przywróci skórze równowagę. Wybierając kosmetyk do demakijażu należy zwrócić uwagę na to czy jest dopasowany do skóry, nie podrażnia, a także nie wywołuje uczucia ściągnięcia skóry. Do cery trądzikowej czy naczynkowej warto wybrać płyn micelarny z niacynamidem, który zwęża pory i normalizuje sebum. W przypadku przesuszonej skóry można pokusić się o dobór produktu z kwasem hialuronowym.

Uzupełnianie oczyszczania o złuszczanie – jaki peeling wybrać?

Oczyszczanie to nie wszystko i raz w tygodniu trzeba przeprowadzić złuszczanie skóry. Można wybrać peeling mechaniczny, jeśli skóra nie jest skłonna do podrażnień. W przypadku skóry wrażliwej, cienkiej, problematycznej najlepiej zdecydować się na peeling enzymatyczny. Alternatywą może być peeling kwasowy, przy czym należy dobrać składniki w odpowiednich stężeniach, by nie podrażniły skóry. Każdy peeling może zapewnić skuteczne złuszczanie i dotlenienie komórek skóry. Peeling świetnie przygotowuje do dalszych zabiegów kosmetycznych czy sprawia, że substancje odżywcze lepiej się wchłaniają.