Biały nalot na języku — leczenie domowym sposobem

biały nalot na języku jak leczyć domowym sposobem

Biały nalot na języku to warstwa materii organicznej, bakterii i martwych komórek, której towarzyszy obrzęk brodawek językowych, co może świadczyć o różnych chorobach płuc, nerek lub przewodu pokarmowego: zapaleniu żołądka, wrzodzie żołądka, zapaleniu jelit. Czy można wyleczyć biały nalot na języku domowym sposobem?

Płytka na języku to powszechne zjawisko, o którym wiele osób myśli, że jest po prostu cechą ich ciała. Często zapomina się, że należy czyścić nie tylko zęby, ale również język. Jednocześnie wielu nie wie, że pojawienie się płytki nazębnej jest objawem zwykle związanym z problemami trawiennymi. Konieczne jest nie tylko regularne czyszczenie płytki nazębnej, ale również znalezienie źródła problemu i wybranie odpowiedniego leczenia.

Pozostawiony bez leczenia i nieleczony na co dzień, język może wyglądać na poparzony oraz wydzielać nieświeży oddech. Właściwe leczenie przepisuje lekarz po wykonaniu badań, ale my spróbujemy dowiedzieć się, jak usunąć biały nalot na języku domowym sposobem.

Dlaczego warto szczotkować język?

Zastanawiając się, jak pozbyć się białego nalotu na języku, trzeba zacząć od podstaw. Język zdrowej osoby powinien mieć różowy kolor, twardą, lekko wilgotną powierzchnię. Jednocześnie lekka biała powłoka nie jest uważana za patologię, a problem ten można łatwo wyeliminować poprzez zwykłe czyszczenie. Inaczej jest, gdy pojawia się silny nalot. Może to wskazywać na obecność poważnej choroby w organizmie.

Domowe oczyszczanie języka z białego nalotu pomaga rozwiązać następujące problemy:

  • Zmniejsza stężenie bakterii chorobotwórczych w jamie ustnej;
  • Zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego i ubytków;
  • Odświeża oddech;
  • Poprawia funkcjonowanie kubków smakowych.

Biały nalot na języku — Przyczyny

Dlaczego pojawia się biały nalot? Biały nalot może być spowodowany resztkami jedzenia, które utknęły między brodawkami językowymi. W efekcie powstaje pożywka dla bakterii. Większość z tych mikroorganizmów ginie, ale nie znika. Po zetknięciu się ze śliną i częściami nabłonka przyklejają się do języka i tworzą nalot. Biały nalot jest częściowo usuwany przez ślinę i zwykle pozostaje w trudno dostępnych miejscach, takich jak nasada języka. Jeśli nie zostanie usunięty w odpowiednim czasie, może rozprzestrzenić się na inne obszary, ostatecznie obejmując cały język. Biorąc pod uwagę, że jest to pozostałość po bakteriach, szansa na rozwój problemów stomatologicznych drastycznie wzrasta.

Objawy nalotu na języku

Biały nalot na języku może być zjawiskiem fizjologicznym lub objawem ubocznym poważnej choroby. W pierwszym przypadku biały nalot na języku można leczyć domowymi sposobami, nie udając się do dentysty. W drugim przypadku wymagana jest pomoc wykwalifikowanego specjalisty. Biały język może wskazywać bezpośrednio na infekcję grzybiczą lub odwodnienie

Objawy fizjologiczne:

  • Jednolity biały lub żółtawy kolor;
  • Cienka warstwa, przez którą wyraźnie widoczne są brodawki językowe;
  • Brak nieprzyjemnego zapachu, bólu, innych objawów;
  • Pojawia się z określonych powodów, np. z pragnienia;
  • Łatwy do czyszczenia za pomocą szczoteczki do zębów.

Objawy patologiczne:

  • Gęsta konsystencja, trudna do usunięcia;
  • Niezdrowy kolor — żółty, brązowy, szary;
  • Pokrywa całą powierzchnię języka;
  • Nieprzyjemny zapach;
  • Kwaśny lub gorzki smak w ustach.

Biały nalot na języku — leczenie domowymi sposobami

Jak i czym usunąć płytkę nazębną z języka osoby dorosłej? Jest kilka szybkich sposobów na poradzenie sobie z tym problemem. Przyjrzyjmy się każdemu z nich bardziej szczegółowo.

Skrobaczki do języka

Są to skrobaczki w kształcie zawiasów wykonane z higienicznego tworzywa sztucznego. Skrobaczki skutecznie usuwają biały nalot, nie powodując dyskomfortu i odruchów wymiotnych. Narzędzie należy przesuwać od podstawy języka do jego czubka, aż płytka nazębna zniknie. Następnie usta można przepłukać roztworem antybakteryjnym.

Szczoteczki do zębów

Większość modeli posiada specjalną płytkę tylną lub zdejmowaną główkę szczoteczki do usuwania nalotu. Obróbkę higieniczną przeprowadza się w taki sam sposób, jak opisano powyżej. Dla wzmocnienia efektu można również nałożyć na główkę szczoteczki niewielką ilość pasty do zębów.

Irygatory

Są to nowoczesne urządzenia do kompleksowej pielęgnacji jamy ustnej. Chodzi o wykorzystanie strumienia wody, który delikatnie, ale skutecznie usuwa resztki jedzenia, płytkę nazębną na szkliwie zębów i języku. Robi się to bardzo delikatnie i nie ma szans na uszkodzenie błon śluzowych. Dla wzmocnienia efektu wodę można zastąpić płynem leczniczym o właściwościach antybakteryjnych lub przeciwzapalnych.

Łyżki

Sprzedawane w aptekach, wyglądają jak mała szpatułka z zaokrąglonymi brzegami. Taki kształt zapobiega urazom języka.

Do irygatorów dostępne są głowice łyżkowe. Narzędzie to jest zalecane przez dentystów do codziennych zabiegów higienicznych, skutecznie usuwa biały nalot i sprzyja odświeżaniu oddechu.

Płukanie

Do czyszczenia języka stosuje się wywary na bazie ziół leczniczych i roślin:

  • Kora dębu;
  • Propolis;
  • Nagietek;
  • Szałwia.

Należy jednak zdawać sobie sprawę, że same wywary nie oczyszczą białego naloty. Metoda ta nie może zastąpić czyszczenia mechanicznego i jest stosowana jako środek zapobiegawczy.