Brak ochoty na współżycie – leczenie

brak ochoty na seks jak leczyć

Brak ochoty na współżycie to problem niejednej pary, a przyczynami tego stanu może być bardzo wiele aspektów. Czy jesteśmy jednak skazani na niskie libido? Czy są skuteczne sposoby na jego podniesienie? Co zrobić na co dzień, aby wróciła ochota na seks?

Brakuje ochoty na współżycie? Sprawdź swoje libido!

Libido to nic innego jak popęd seksualny, który nazywany jest także energią seksualną. Obecnie jako libido określamy całą naszą aktywność seksualną. Libido jest też jednostką raczej niepoliczalną. U każdego z nas popęd seksualny będzie wyglądał inaczej. Decydujące będą nasze osobiste odczucia, które mogą z czasem się zmieniać.

U kobiet libido będzie mocno związane z cyklem menstruacyjnym. Popęd seksualny wzrasta regularnie tuż przed owulacją. Jest to swego rodzaju zachęcenie do skorzystania z dni płodnych. I wręcz przeciwnie, w czasie menstruacji czy w okresie menopauzy ochota na seks będzie niewielka. Związane jest to z gospodarką hormonalną, a konkretnie z wahaniami poziomów progesteronu i estrogenów.

Ale na libido wpływać będzie także:

  • brak aktywności fizycznej;
  • stres;
  • zmęczenie;
  • alkohol w większych ilościach;
  • palenie papierosów.

Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Każdy z tych czynników to szeroko rozumiany styl życia, który powoduje, że organizm czuje się dobrze lub nie.

Brakuje ochoty na seks u kobiet. Dlaczego?

Problem pojawia się, kiedy poziom libido spada gwałtownie. Wtedy należy szukać rozwiązania takiej sytuacji. Pierwszym kierunkiem powinno być zastanowienie się, czy nie zmienił się ostatnio nasz tryb życia? Być może sprawę rozwiąże zwyczajne wyspanie się lub odpoczynek w zacisznym miejscu, który ograniczy nasz stres. Sama zmiana sposobu odżywiania czy też częstości posiłków może wpływać na obniżenie popędu seksualnego.

Jeżeli nasz tryb życia wydaje się nie mieć znaczenia, warto poszukać przyczyny wewnątrz organizmu. Anemia może z dnia na dzień obniżyć libido u kobiet. Także kobiety w ciąży i tuż po porodzie będą miały ograniczoną ochotę na współżycie. Także kwestie psychiki i podejścia do życia wpływają na kobiece libido. Kobieta pełna kompleksów lub w depresji będzie miała bardzo obniżone libido.

Zaburzenia ochoty na współżycie u mężczyzn

U mężczyzn problemem również mogą być kwestie zdrowotne. Leki na cukrzycę, choroby nerek czy serca będą obniżać libido. U mężczyzn tym wyraźniej na popędzie seksualnym odbija się nadużywanie alkoholu lub kiepskiej jakości dieta. U panów zdarzają się problemy z tarczycą i choć nie zdarzają się one często, będą znacząco wpływać na ogólne samopoczucie.

Sam problem z erekcją może być powodem obniżonego libido, co wpływa także na psychikę. Mężczyźni również będą obniżonym libido reagować na stres czy przemęczenie. Czasami, przy natłoku prac, ludzką rzeczą będzie także chęć spędzenia czasu w inny sposób, np. spełniając swoje pasje.

Kilka trików na poprawienie ochoty na współżycie

Ogólne dobre samopoczucie zdecydowanie poprawia libido każdego z nas. Jeśli zatem organizm czuje się dobrze, nie będzie miał powodu, aby pozbawiać nas popędu seksualnego. Ważne jest także poczucie bezpieczeństwa i atmosfera przed zbliżeniem. Nie zawsze kłótnia będzie dobrym początkiem dla obojga partnerów. Od czasu do czasu warto także partnera na nowo zdobywać. Rutyna jest zdecydowanym przeciwnikiem budowania pozytywnego napięcia pomiędzy partnerami.

Kobiety mogą zachęcić swoich mężczyzn skąpą bielizną – w końcu mężczyźni są wzrokowcami i stosunkowo łatwo jest pobudzić ich zmysły. Panowie natomiast mogą zaproponować kobietom talerz pełen afrodyzjaków.

Do najpopularniejszych należą:

  • czekolada;
  • truskawki;
  • szparagi;
  • ananas;
  • czerwone wino;
  • owoce morza.

Pary czujące pewną nudę mogą spróbować nowych pozycji – np. z Kamasutrą w ręce lub skorzystać z erotycznych gadżetów. Także wzajemny, intymny masaż będzie pobudzał zmyły tak jednej, jak drugiej strony.

Brak ochoty na współżycie – leczenie tego zaburzenia może nie być tak trudne, jak się wydaje. W teorii wystarczy bowiem zapewnić organizmowi komfortowe warunki, aby mógł odwdzięczyć się wysokim libido.