Potówki u niemowlaka – przyczyny i sposoby leczenia

potówka na twarzy u niemowlaka

Potówki u niemowlaka są problemem występującym dość powszechnie. Chociaż zmiany te nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia, to większość rodziców ich pojawienie się na skórze dzieci przyjmuje z niepokojem. Skąd się biorą potówki u niemowląt? Jak je rozpoznać? Co zrobić, aby uniknąć ich występowania i jak postępować ze skórą dziecka, jeśli już zauważymy potówkę?

Czym są potówki u niemowlaka i jakie są ich przyczyny?

Potówka u noworodka nie jest niczym niezwykłym. Układ termoregulacji u małych dzieci nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, a  procesy wydzielnicze gruczołów potowych nie są przeprowadzane w wystarczającym tempie. Powoduje to efekt przegrzania skóry malucha zwłaszcza w tych miejscach, które narażone były na nadmierne pocenie.

Potówka na twarzy czy potówki na plecach wyglądają zwykle bardzo podobnie. Są to niewielkie pęcherzyki, wypełnione przejrzystą cieczą, bezbarwne lub lekko zaczerwienione. Potówki występują w skupiskach,  z  większej odległości przypominając pokrzywkę lub wysypkę infekcyjną. Z bliska jednak widać, że pojedyncze krostki wypełnione są jedynie przejrzystym płynem, a po przetarciu wacikiem nasączonym spirytusem lub Octaniseptem znikają.

Potówka u noworodka – jak przeciwdziałać?

Potówka na twarzy malucha, na jego plecach lub w okolicach zakładanej pieluszki może oznaczać, że dziecku jest zbyt gorąco. Z jednej strony nie do końca rozwinięty system funkcjonowania gruczołów potowych, a z drugiej rodzice, nadmiernie ubierający i przykrywający swoje maluchy. Najlepszym sposobem na przeciwdziałanie potówkom jest więc:

  • unikanie przegrzewania dzieci,
  • używanie dobrej jakości ubranek niemowlęcych, z tkanin naturalnych, odpowiednio przewiewnych,
  • częste odkrywanie skóry dziecka narażonej na przegrzanie, pozostawianie malucha na jakiś czas bez pieluchy.

W przypadku bardzo wysokich temperatur otoczenia uniknięcie potówek u najmłodszych może być jednak trudne.

Jak usunąć potówki?

Potówka sama w sobie nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że duże nagromadzenie potówek świadczy o przegrzaniu malucha, należy więc dążyć do wyeliminowania przyczyny zjawiska. Po drugie, znaczne skupiska potówek, pozostawione pod nieprzewiewnym materiałem, mogą łatwo ulegać nadkażeniom bakteryjnym, co może stać się przyczyną konieczności wprowadzenia antybiotykoterapii.

Potówki u niemowlaka  najczęściej znikają samoistnie, o ile usunięta zostanie przyczyna ich powstania. Dodatkowo, proces gojenia naskórka można przyspieszyć wietrząc skórę, stosując zasypkę z cynkiem albo przecierając wacikiem z Octaniseptem.  Pomocne mogą być również maści dla niemowląt, takie jak Sudocrem. W większości przypadków wystarczającą pielęgnacją jest jednak przemywanie chłodną wodą lub naparem z rumianku i delikatne osuszanie miękkim ręcznikiem. Skóry z potówkami nie należy silnie pocierać. Sygnałem, że konieczna jest wizyta u lekarza, powinna być dla rodziców widoczna zmiana wyglądu potówek.  Wypełnienie pęcherzyków ropną wydzieliną może świadczyć o zakażeniu bakteryjnym.