Jak wyjść z friendzone?

jak wyjść z friendzone

Friendzone to bardzo skomplikowana znajomość. Często pojawiają się myśli, jak znalazłem/znalazłam się w takiej relacji, jak to zakończyć, jak wyjść z friendzone? Trwanie w takiej znajomości zazwyczaj nie kończy się dobrze, dlatego najlepiej szybko ją rozwiązywać.

Jak wyjść z friendzone – co to w ogóle znaczy?

Friendzone to sformułowanie wywodzące się z języka angielskiego. Powstało z połączenia dwóch słów: friend (przyjaciel) i zone (strefa). Określa ono przyjacielską, bliską relację dwóch osób, w której jedna z nich zaczyna odczuwać coś więcej do tej drugiej, lecz bez wzajemności.

Często jest to bardzo trudna sprawa. Największym problemem jest sytuacja, gdy jedna ze stron – ta chcąca czegoś więcej niż przyjaźni – nie przyznaje się do swoich uczuć. Często dzieje się tak w obawie przed utratą bliskiej osoby. Problemem może być także to, że taka relacja często jest bardzo swobodna i kumpelska. Wtedy nawet próby zasugerowania swoich prawdziwych uczuć względem drugiej strony, są odbierane jako przyjacielskie żarty i wyrażenia sympatii.

Jak wyjść z friendzone

  • Najważniejsza kwestia, z którą nie powinno się zwlekać to bycie szczerym. Jest to radykalny, ale zdecydowanie najlepszy sposób na ostateczne wyjaśnienie sobie pewnych istotnych spraw. Należy bez kręcenia, szczerze wyznać drugiej osobie uczucia. Szczególnie istotne będzie to w sytuacji, kiedy status związku naszego przyjaciela może ulec wkrótce zmianie. W życiu drugiej strony może pojawić się ktoś inny. Co wtedy? Nie ma sensu bohatersko cierpieć, szkoda na to czasu. Dlatego szczerość jest najlepszym rozwiązaniem – pozwala ona uniknąć bezsensownego cierpienia i oszczędzi nieporozumień.
  • Szczera rozmowa może mieć jeszcze jedną ważną zaletę. Może się przecież okazać – ale nie musi – że ta druga strona ma podobne odczucia jak Ty, tylko również zwlekała z wyznaniem prawdy. Tak ważną rozmowę trzeba przeprowadzić bardzo dyplomatycznie, bez wielkich słów, romantyzmów czy wzbudzania poczucia winy. Powinno się to odbyć na neutralnym gruncie, pozwoli to obu stronom na zachowanie swobody.
  • Jeśli okaże się, że druga strona nie podziela naszych uczuć i dla niej to tylko i wyłącznie przyjaźń, bez szans na coś więcej – odpuść. To najlepsze co możesz zrobić przede wszystkim dla siebie. Najrozsądniej będzie zerwać wszelki kontakt – to pomoże zagoić zranione serce. Nawet jeśli obecnie wydaje się to dla ciebie zupełnie abstrakcyjne – tak naprawdę będzie lepiej. Nikogo nie da się zmusić do miłości i nie powinno się tego robić. To nigdy nie kończy się dobrze. Po takim przeżyciu poświęć czas sobie. Po pewnym czasie sam się przekonasz, że to najlepsze, co mogłeś zrobić.

Przyczyny friendzone, czyli jak to się zaczęło?

Friendzone może dotknąć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Powodem tego może być duża zażyłość dwóch osób. Mówicie sobie o wszystkim, zwierzacie się z trudnych spraw, często też ze spraw sercowych i kłopotów w związkach. Opowiadacie sobie również o swoich sekretach i pragnieniach. To może spowodować, że jedna ze stron po tym, jak zaczyna coraz lepiej poznawać drugą osobę, widzi w niej potencjalnego idealnego partnera. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że zna ją bardzo dobrze i wie, czego ta osoba potrzebuje i czego jej obecnie brakuje.

Przyjaźnie mogą się przeradzać w związki – takie przypadki zdarzają się dosyć często. Jednak jeśli macie wyznaczone granice i umawiacie się na przyjacielskie relacje, to nie powinno się tego zmieniać i tym samym wprowadzać nieporozumień. Oczywiście, nie wszystko da się przewidzieć – a uczuć tym bardziej – ale trzeba być uczciwym. Jeśli widzisz, że coś zaczyna się zmieniać w Twoich uczuciach, zaczynasz czuć coś więcej, reaguj od razu.

Jak wyjść z friendzone? To nigdy nie będzie łatwe – przecież chodzi o sferę uczuciową. Najrozsądniej postawić na szczerość, to zawsze jest najlepsze rozwiązanie. W przypadku friendzone zawsze ktoś będzie pokrzywdzony i potłuczony emocjonalnie, lecz nie powinno się ciągnąć tego w nieskończoność, to i tak nie ma przyszłości.

Polecamy również artykuł: Jak wyjść z toksycznego związku?