Pieprzyki to najczęściej małe, ciemnobrązowe plamki na skórze. Dla wielu osób są one uporczywe i nieestetyczne. Aby się ich pozbyć, można wybrać się do dermatologa lub wypróbować np. ocet. Ocet jabłkowy na pieprzyki to jeden z domowych sposobów na radzenie sobie z tym problemem.
Pieprzyki
Pieprzyki powstają w wyniku nagromadzenia się melanocytów – czyli komórek pigmentowych skóry. Większość z nich jest niegroźna, lecz jeśli nas niepokoją – zmieniają kształt, pomieszają się – należy skonsultować się z lekarzem. Pieprzyki mogą być dziedziczone i tym samym być z nami od urodzenia lub pojawiać się na skutek np. zbyt dużego eksponowania ciała na promieniowanie UV bądź zmian hormonalnych.
Dla wielu posiadaczy pieprzyków jest to nieprzyjemna, wręcz czasami wstydliwa kwestia. Pieprzyki w widocznych miejscach, o większych rozmiarów mogą wyglądać nieestetycznie. Jednocześnie mogą być po prostu uciążliwe i powodować dyskomfort. Zawsze można się zdecydować na wizytę u dermatologa i poprosić o radę. Istnieje oczywiście możliwość usunięcia pieprzyków. Ofertę takich usług proponuję wiele gabinetów medycyny estetycznej. Można również pokusić się o skorzystanie z domowych sposobów na pozbycie się pieprzyków, jednak nie ma gwarancji co do ich skuteczności.
Ocet jabłkowy na pieprzyki
Jednym z domowych sposobów na pozbycie się pieprzyków jest potraktowanie ich octem jabłkowym. Może on także pomóc przy chęci usunięcia trądziku, włókniaków, niechcianych znamion czy nawet brodawek. Ocet jabłkowy to naturalna substancja, której jeśli nawet nie mamy w domu, to możemy ją samodzielnie stworzyć. Ocet jabłkowy świetnie się sprawdza w pielęgnacji skóry oraz w jej oczyszczaniu.
Jak wykorzystać ocet jabłkowy na pieprzyki
Sam proces pozbywania się pieprzyków za pomocą octu jabłkowego jest dosyć czasochłonny. Nie ma się co spodziewać natychmiastowego efektu. Należy przemywać znamię, którego chcemy się pozbyć 2-3 razy dziennie. W efekcie po kilku, czasami po kilkunastu dniach zacznie ono zmieniać kolor na ciemniejszy, wręcz czarny i samo odpadnie.
Ważne jest tutaj to, aby obserwować reakcję skóry w miejsce przemywania. Jeśli zauważymy efekt podrażnienia, należy przerwać stosowanie tego domowego sposobu. Nie zaleca się także dłuższego przetrzymywania wacika nasączonego octem jabłkowym w miejscu pieprzyka, który chcemy usunąć. Warto robić to powoli i cierpliwie – wtedy łatwiej będzie nam obserwować reakcje organizmu. Konieczne jest także zaznaczenie, że dana metoda nie na wszystkich podziała, często jest to indywidualna kwestia organizmu.
Ocet jabłkowy – inne niecodzienne zastosowania
- Leczenie przeziębienia i ogólne wsparcie odporności – ocet jabłkowy pomaga udrożnić nos, poprzez rozrzedzanie wydzielin. Sprawdza się także przy łagodzeniu stanów bólowych czy zmniejszaniu namnażania się bakterii.
- Regeneracja włosów – używanie octu jabłkowego w formie np. płukanek odżywia włosy oraz pobudza je do wzrostu. Ocet jabłkowy może także pomóc w walce z łupieżem czy przetłuszczaniem się włosów.
- Pomoc przy odchudzaniu – ocet jabłkowy zmniejsza bowiem apetyt.
- Zwalczanie kurzajek, wesz i grzybicy paznokci – w tych kwestiach może się przydać antybakteryjne działanie octu oraz jego kwaśne pH. Jednak stosowanie octu na te dolegliwości podobnie, jak przy niwelowaniu pieprzyków, często musi być długotrwałe, aby przyniosło efekty.
- Walka ze złym cholesterolem – wynika to z obecności w occie jabłkowym kwasu chlorogenowego, który jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Substancja ta chroni cząsteczki dobrego cholesterolu przez utlenianiem.
- Pomoc przy łagodzeniu uczucia palenia w przełyku związanego ze zgagą – wystarczy szklanka wody z łyżką octu jabłkowego.
Ocet jabłkowy może być przydatny i pomocny w wielu codziennych sprawach i problemach, w tym np. przy usuwaniu pieprzyków. Jednak warto pamiętać, że pomysł stosowania octu jabłkowego na pieprzyki to domowy sposób na pozbycie się niechcianego problemu. Należy mieć na uwadze, że nie zawsze musi on być skuteczny i do tego często jest czasochłonny.
mOOtic,pl -